close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست


درباره سايت درباره سايت
نواندیشی در افغانستان(Rethinking in Afghanistan)
در عصری که جامعه ما با شروع کردن تلاشی عظیم و خیزشی گسترده بدنبال عصرطلایی گذشته و آینده می باشد ما بر آن شده ایم که با ایجاد پایگاهی در جهت افزایش سطح اطلاعات مدیریتی هموطنان، سهمی هر چند ناچیز در این راستا داشته باشیم. حال که شرایط در کشور عزیزمان افغانستان فراهم است و جوانان و مدیران ما شرایط لازم تحول در ایجاد محیط های کسب و کار امروزین را دارند، باید دلخوش باشیم که آینده با سرعت و شتابی دور از انتظار بهتر از گذشته به مدد خواهد آمد. وبلاگ مذکوردربرگیرنده موضوعات مدیریت، تجارت، رهبری، اقتصاد می باشد. امید که اندکی بتواند برایتان مفید واقع شود. هر نوع انتقادات و پیشنهادات سازنده شما، جهت بهتر شدن محتویات قابل قدراست . مرتضی رضایی

موضوعات موضوعات

مدیریت منابع انسانی

مدیریت اقتصادی و مالی

مدیریت تغییر

مديريت كسب و كار

مدیریت سرمایه و بازار بورس

حکایتها و خواندنی های مدیریتی


آرشيو آرشيو

بهمن 1394

مرداد 1391

تير 1391

خرداد 1391

ارديبهشت 1391

فروردين 1391

اسفند 1390

بهمن 1390

دی 1390

آذر 1390

آبان 1390

مهر 1390

شهريور 1390

مرداد 1390

تير 1390

خرداد 1390


نويسندگان نويسندگان

انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com (132)

مرتضی رضایی (0)


جستجوگر پيشرفته سايت


   

خروج سرمایه از افغانستان

مرتضی رضایی (ماستر مدیریت مالی)

 

اقتصاد افغانستان از زمان سقوط رژیم طالبان ( 2001 ) تا حالا رشد قابل ملاحظه ای داشته است. دریافت ملیاردهادالر کمکهای بین المللی (مجموع اين کمکها تا ماه اگست سال 2011 بالغ بر 460 مليارد دالر شده است) چشم انداز روشنی را در تحول نظام اقتصادی کشور نشان می دهد.اما مطلبی که در این هفته ها ذهن بسیاری را درگیر کرده است خروج این سرمایه ها (پول نقد) از افغانستان به سایر کشورها می باشد.

روزنامه واشنگتن پست در شماره اخیر خود این خصوص نوشته است که خروج مقادير عظيمي سرمایه(بيش از يک مليارد دالر در سال) از افغانستان که اغلب از طریق گمرک فرودگاه کابل صورت مي گيرد موجب سردرگمي مقامات افغانستان شده و نگراني هايي را درباره منشاء اين پولها برانگيخته است

بررسي مدارک موجود درمیدان هوایی بين المللي کابل بوسيله واشنگتن پست نشان مي دهد مسافران بيش از صد و هشتاد مليون دالر طي يک دوره دو ماهه به دوبي منتقل کردند. اگر انتقال چنين مبالغي در تمام سال 2009 ادامه يافته باشد، مقدار پولي که طي آن سال از افغانستان خارج شده است به مراتب بيش از تکس سالانه و ديگر عواید داخلي کشور است که به حدود هشتصد و هفتاد و پنج مليون دالر بالغ مي شود...


بر اساس گزارشهای مطرح شده در رسانه ها، نورالله دلاوری، رئیس بانک مرکزی گفته است که در چند سال اخیر نزدیک به پنج ملیارد دالر پول نقد از افغانستان به بیرون منتقل شده است. بر اساس این گزارشی در طول یک سال گذشته مجموع اسعاری که به خارج از افغانستان انتقال یافته، به بیش از دو چند رسیده و از 777 ملیون به تقریبا دو ملیارد دالر رسیده است. جالب این است که این مبالغ از بندرگاه های مختلف افغانستان به خارج منتقل گردیده است.این درحالی است که بانک مرکزی برای پیشگیری از خروج بی رویه پول از افغانستان طرح تازه ای را تدوین کرده  است. براساس این طرح هر فرد می تواند صرف معادل بیست هزار دالر امریکایی را به شکل پول نقد انتقال دهد و پول بیشتر ازآن باید از طریق بانکهای مجوز دار کشور انتقال داده شود.پیش از این افراد عازم به خارج کشور که بیش از بیست هزار دالر را با خود حمل می کردند، صرف فورمه ای را در میدان های هوایی و بنادر کشور خانه پری می کردند. اما طرح تازه این بانک، اینگونه اشخاص را مجبور به پاسخگویی خواهد کرد.اما با این وجود هنوز عواملی مانند نبود قوانین الزام آور،ضعف سیستم نظارتی، عدم تضمين مبني بر مصونيت سرمايه هاي تجار و سرمایه گذاران و... خروج پول ها را به بيرون از مرزهاي کشور سوق می دهد.

همانطور که می دانیم داشتن اسعار يکي از پشتوانه های قوي اقتصادي يک کشور تلقي شده و باعث حفظ ثبات نورم مبادله، نورم تورم و به ويژه بیلانس تجارت مي گردد. کشور هايي که داراي ذخاير اسعاری بیشتری هستند ، از يک ثبات و عدم وابستگي اقتصادي بيشتر بهرهمند اند. به اساس آمار مجموع واردات افغانستان در سال 1389 (2009 2010) بالغ بر 5154 مليون دالر امريکايي مي گردد، در حاليکه صادرات آن صرف 388 مليون دالر است، يعني تراز تجارت کشور مانند بودجه آن کسري بوده و نمايانگر يک کسر نزديک به 4.8 مليارد دالر مي باشد.

در کشورهای در حال توسعه، بیشتر دولت‌ها و بانک‌های مرکزی فکر می‌کنند که نمی‌توانند از عهده نظارت بر ارزش خارجی پول رایج خود برآیند. اما تلاش‌ها برای حفاظت از نورم های اسعار به همان اندازه سیاست‌‌های صنعتی، مناقشه برانگیزند. در واقع می‌توان آنها را به عنوان یک شکل از سیاست‌ صنعتی در نظر گرفت. اگر یک دولت در مقابل ترقی ارزش پول مقاومت می‌کند یا اگر این پول را از ارزش می‌اندازد در اصل یک تکس سراسری را بر واردات اعمال می‌کند و یک یارانه را برای صادرات فراهم می‌کند.

بسیاری از کشورهایی که از رشد بالای پایدار برخوردار شده‌اند در دوره‌های مختلف برای رقابتی نگه داشتن نورم اسعار مقدار و نوع جریان سرمایه را درون مرزهای خود قانونمند نموده‌اند، اما ذخایر خارجی را نیز در بانک‌های مرکزی جمع کرده‌اند. بنابراین ترکیبی از این دو سیاست‌ مرسوم بوده است. نکته مهم این است که تلاش مسئولین کشور باید به دنبال جلوگیری از خروج اسعار و رسیدن به نورم اسعار تعادلی باشد.نورم اسعار تعادلی، نورمی است که تعادل بازار آن را نشان می دهد. در حال حاضر در ادبیات اقتصادی مدل های اقتصادی برای تعیین نورم اسعار تعادلی به کار گرفته می شود که با تخمین های اقتصادسنجی نورم اسعار تعادلی را برآورد می کنند. این مدل ها معتقدند که نورم اسعار، متغیری درونزا بوده و متاثر از سایر تعادل های اقتصاد است. در این مدل ها معمولا متغیرهایی مانند خرید های دولت، تراز تجاری، تولید ناخالص داخلی سرانه، اختلاف نورم بهره داخل و خارج و غیره به عنوان متغیرهای تعیین کننده و توضیح دهنده نورم اسعار تعادلی به کار گرفته می شوند.

 در نظام نورم اسعار شناور، قیمت آن بر پایه یک اصل ساده،مهم وبدیهی اقتصاد یعنی عرضه و تقاضا شکل گرفته است.بر این اساس در صورتی که نورم اسعار پایین تر از قیمت تعادلی قرار گیرد،همان اندازه پر خطر و پر هزینه هست که نرخ بالاتر از نقطه تعادل باشد.

در صورتی که نورم اسعار بالاتر از نورم تعادلی باشد با این معنی است که پول ملی کمتر از ارزش واقعی تبیین می شودو یا درچارچوبی مدیریت می شود که کلیه کالا و خدمات تولید شده در کشور کمتر از ارزش واقعی ارزشیابی می شود.یعنی هیچ پارامتری مثل بهره وری ، تخصص و مدیریت ، تکنالوژی و... باعث نشده که که کالا و خدمات تولید شده در کشور ارزانتر از قیمت های جهانی در اختیار دنیا قرار بگیرد.در نتیجه خواسته یا نا خواسته ،نورم اسعار بالاتر به مثابه یارانه ایی است که کلیه خریدارن محصولات داخلی از آن بهره مند می شوند و در واقع هدیه ای است که یک کشور از سر کم توجهی به علم اقتصاد تقدیم دنیا می کند.

همینطور اگر نورم اسعار پایین تر از قیمت تعادلی باشد ،تمام کالا ها وخدمات تولید شده در کشور بی هیچ دلیلی پایین تر از سایر نقاط دنیاست و با یک سیاست اشتباه ،اقتصاد کشور به سمت ورشکستگی سوق داده می شود.تمایل به خرید کالای داخلی تنها با دخالت های غیر اقتصادی  مثل وضع تعرفه اقتصادی ،قیمت گذاری ، تشکیل سازمان های کم بهره ور و پر هزینه مانند ستاد مبارزه با قاچاق اسعار و کالا میسر می شود و نتیجه آن مخدوش کردن مهمترین متغیر اقتصاد یعنی قیمت خواهد بود. در این شرایط قیمت ها سیگنال درست به مصرف کننده نمی دهدو مزیت رقابتی بی هیچ تریددچار تغییر می شود.بدتر اینکه بدلیل سیاست نادرست پولی ، تورم در اقتصاد کشور زیاد و واردات و تولیدات وابسته به واردات جذابتر می شود و به هیچ دلیل اقتصادی ،رشد اقتصادی یعنی منشا اصلی رفاه اقتصادی متوقف می شودو رشدی آرام را تجربه می کند و رفاه جای خود را به فقر می دهد.

در پایان باید اشاره کرد که سیاست های بانک مرکزي در مدیریت منابع مالی ، تدوین قوانین پولشویی و نیز تلاش هاي فراون از طريق ثبت و صدور جواز هاي رسمي براي صرافان و تهيه کنندگان خدمات پول در افغانستان نتایج مثبتی داشته است اما این موارد کافی نبوده زیرا که سرعت فعالیت های مافیای اقتصادی درکشور بسیار بیشتر از تدوین واجرای قوانین می باشد. همچنین عدم شفافیت در هزینه کردن کمک های خارجی ،انتقال ملیاردهای دالر پول نقد و مشخص نبودن میزان ورود و خروج پول به کشور باعث شده تا مدیریت کارآمدی در حوضه پولی صورت نگیرد.که این خود بی اعتمادی و سر گردانی مردم به نظام اقتصادی و سیاسی کشور را نیز بدنبال خواهد داشت.

 

 

 ارسال شده در : پنجشنبه 17 فروردين 1391 - توسط : انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com
بازديد : 154 بار نظر دهيد! [ ]

مرتبط باموضوع :نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

پيوند ها پيوند ها'

تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک

 • خرید وی پی ان

  سرور اختصاصی ایران

  پایان نامه کامپیوتر

  چاپ کاتالوگ چاپ بروشور

  تور آنتالیا

  خرید گیفت کارت ایکس باکس

  صرافی در تورنتو

  انجام تحقیق دانشجویی

  فروشگاه اینترنتی لباس

  خرید جم کلش

  خرید جم کلش رویال

  دانلود پايان نامه ارشد حقوق

  پايان نامه کشاورزي

  طراحی سایت

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود آهنگ جدید

  درج آگهی رایگان

  دانلود پروژه و پایان نامه

  دانلود فیلم

  تصفیه آب معصومی

  عکس نوشته عاشقانه

  خريد تاپ تيشرت شلوار

  کالای خواب

  خرید ساعت مچی

  تور لحظه آخری

  تور کیش

  غذای کنسرو شده

  ویتامین ب 12

  منابع نیاسین

  خشک کن فرش

  متخصصان و دانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد قم
 • بک لينک بک لينک
  خرید گیفت کارت ارزان اسپاتیفای استیم
  خرید آنلاین گیفت کارت گوگل پلی با گیفتی دات کام
  خاک پوششی
  تور ارزان کیش لحظه آخری
  هتل های 5 ستاره کیش
  تور کیش از مشهد لحظه آخری
  تور کیش نوروز 95
  دیدنی های جزیره کیش
  بلیط کیش ارزان قیمت
  بلیط پرواز کیش
  خرید گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی
  بزرگترین مرکز خرید و فروش گیفت کارت
  تور ارزان کیش نوروز 95