close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست

روش تدوين مقاله


درباره سايت درباره سايت
نواندیشی در افغانستان(Rethinking in Afghanistan)
در عصری که جامعه ما با شروع کردن تلاشی عظیم و خیزشی گسترده بدنبال عصرطلایی گذشته و آینده می باشد ما بر آن شده ایم که با ایجاد پایگاهی در جهت افزایش سطح اطلاعات مدیریتی هموطنان، سهمی هر چند ناچیز در این راستا داشته باشیم. حال که شرایط در کشور عزیزمان افغانستان فراهم است و جوانان و مدیران ما شرایط لازم تحول در ایجاد محیط های کسب و کار امروزین را دارند، باید دلخوش باشیم که آینده با سرعت و شتابی دور از انتظار بهتر از گذشته به مدد خواهد آمد. وبلاگ مذکوردربرگیرنده موضوعات مدیریت، تجارت، رهبری، اقتصاد می باشد. امید که اندکی بتواند برایتان مفید واقع شود. هر نوع انتقادات و پیشنهادات سازنده شما، جهت بهتر شدن محتویات قابل قدراست . مرتضی رضایی

موضوعات موضوعات

مدیریت منابع انسانی

مدیریت اقتصادی و مالی

مدیریت تغییر

مديريت كسب و كار

مدیریت سرمایه و بازار بورس

حکایتها و خواندنی های مدیریتی


آرشيو آرشيو

بهمن 1394

مرداد 1391

تير 1391

خرداد 1391

ارديبهشت 1391

فروردين 1391

اسفند 1390

بهمن 1390

دی 1390

آذر 1390

آبان 1390

مهر 1390

شهريور 1390

مرداد 1390

تير 1390

خرداد 1390


نويسندگان نويسندگان

انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com (132)

مرتضی رضایی (0)


جستجوگر پيشرفته سايت

روش تدوين مقاله


فشرده روش تدوين مقاله

بسم الله الرحمن الرحيم

كار تحقيقي معمولا به دو صورت انجام مي شود: كار تحقيقي كتابخانه اي

و كار تحقيقي ميداني.

 در كار تحقيقي ميداني محقق به صورت ميداني­خود به جمع آوري مطالب، مصاحبه، مشاهده، آزمايش و... به جمع آوري منابع مي پردازد و پس از تهيه منابع مورد نياز،آن ها را پردازش وتحليل مي­كند و نتيجه مي­گيرد...

در كار تحقيقي كتابخانه اي سرو كار محقق با كتاب ها، مجلات و مقالات است. وي ناگزير بايد به صورت منظم و هدفمند به جمع آوري مقدمات و منابع و... بپردازد. اگر به صورت روشمند و منظم كار نكند نمي­تواند مقصد و مطلوب خود را از لابلاي انبوه منابع دريابد و مفاهيمي را كه نا منظم است به درستي تحليل كند. از اين رو در اين جا به صورت بسيار فشرده نكاتي در زمينه طرز تهيه مقالات و پايان نامه ها ارايه مي شود اميد است براي خواننده گرامي مفيد واقع شود. هدف ما بيان كامل روش تحقيق در چند صفحه محدود نيست، بلكه تنها ارايه چارچوب كلي و راهنمايي در حد ارايه يك كليشه است وبس.

1-   انتخاب موضوع

موضوع تحقيق انتخابي شما اولا بايد مورد علاقه تان بوده وثانيا در آن مورد معلومات حد اقل اجمالي داشته باشيد. موضوع انتخابي شما يا بايد به نحوي ابهام داشته باشد و شما بخواهيد مساله اي را براي ديگران رفع ابهام نماييد و يا اين كه موضوع مورد نظر شما ابهام ندارد، بلكه ممكن است ده ها كتاب و مقاله در آن مورد به نشر سپرده شده باشد؛ ولي شما روش بهتر و ساختار زيباتر و راه ميانبر تري را در زمينه مزبور يافته باشيد و ويژگي خاصي را برجسته كنيد. هدف تان اين باشد كه مطالب را به شيوه مناسب تر، منظم تر و احيانا با نتايج بهتري ارايه نماييد.

براي الگو گيري در انتخاب موضوع تحقيق در دوره دانشجويي بهترين منبع مقالات و ( اگر حقوقي باشد)آراء دادگاه ها و انترنيت است؛ چون مقالات و آراء دادگاه ها و مقالات اينتر نتي به ابهامات و موضوعات اخص و معمولا جديد و روز آمد مي­پردازد، در حالي كه كتاب ها بيشتر به كليات و مباحث فراگير سروكار دارد و وارد موضوعات ريز نمي شود.

2-  تهيه پلان و ساختار كلي:

مطالعات غير منظم  حتي در موضوع خاص وقت تلف كردن است. مطالعات بايد در راستاي تهيه پلان و همراه با ياد داشت باشد. بهترين منبع براي الگو گيري در تهيه پلان، كتاب هااست نه مقالات، كه اگر دو يا سه و يا چند كتاب  بخوانيد چارت اصلي به دست شما مي آيد. اين ساختار حرف نهايي نيست؛ بلكه تنها اسكلت ساختمان تحقيق شما است و ممكن است در جريان تحقيق تغيير پيدا نمايد. بهترين پلان ها از ديد بسياري از استادان، پلان فرانسوي به صورت درختي است كه تنه درخت دو شاخه دارد  وهر شاخه دو شاخه ديگر. امتياز اين شيوه اين است كه ديد كلي از مطلب بيرون مي دهد و نمود ظاهري آن هويدا مي شود عيب آن اين است كه بعضا هدف قرباني شكل گرايي مي شود. درحالي كه بر اساس ساير روش­­ها، برايند مطلب گنگ و خواننده تا پايان تحقيق از درك نتيجه آن عاجز مي ماند. اجراي مو به موي اين روش توصيه نمي شود ولي در كل رعايت اين ساختار و يا كاري شبيه آن بهتر از نمونه اي آمريكاي كه با شماره گذاري با اعداد است مانند 1-1 و 1-2و 1-1-1 و ...است. {در نمونه پلان فرانسوي تنه درخت تحقيق عنوان كتاب است كه به دو بخش و هريك از بخشها به دو فصل و هريك از فصل ها به دو مبحث و... تقسيم مي شود}.

*******

پس از مطالعات لازم، عناويني را كه با استفاده از مطالعه اجمالي كتب مربوطه يافته ايد ليست كنيد و از درشت به ريز به اين صورت چارت بندي نماييد البته بايد ياد آوري كرد كه مهمترين وظيفه در اين مرحله تهيه ليستي از عناوين اصلي وحتي الامكان عناوين فرعي تحقيق آتي شما است:

بخش

فصل

مبحث

گفتار

بند 1-...

الف، ب ....

برخي در اين مرحله فصل را در رده نخست و بخش را در رده دوم قرار مي دهند كه چندان مهم نيست.

3- جمع آوري و تهيه منابع:

با مطالعه اجمالي در موضوع مورد تحقيق در مرحله نخست كتابها بعد مقالات، آراء و... را طبق شماره ليست كنيد و بر اساس همان ليست مطالعه و فيش برداري نماييد. ليست منابع بايد با مداد تهيه و تنظيم شده باشد چون ممكن است تغيير كند و كم و زياد شود و يا مطالبي به صورت ملاحظات به آن افزوده شود. در ليست منابع بايد هر منبع با تمام مشخصات از قبيل نام كتاب، نام نويسنده، جلد، مترجم، ناشر، نوبت چاپ، محل نشر، سال نشر، بيايد و شماره گذاري شود تا محقق در مرحله فيش برداري مجبور نباشد در هر ارجاع آدرس كامل بنويسد بلكه با آوردن علائم اختصاري مثلا (ك) براي كتاب و شماره خاص آن و صفحه اي كتاب اكتفا نمايد. نكته ديگر اين كه هرگز به ارجاعات ديگران و نقل قولهاي آنان از منابع ديگر اكتفا نكنيد، بلكه حتما به خود منابع مادر مراجعه نماييد. زيرا چه بسا كه برداشت منبع واسطه اشتباه باشد و يا سليقه شما فرق كند.

 

 

4- فيش برداري:

اين مركز براي محققين خود نمونه فيش هاي كوچك معمولي را تجويز نمي­كند. براي هرعنوان  كه در چارت پلان يا طرح تحقيق خود تهيه كرده ايد يك برگه كلاسور (يا كاغذ آچهار)در نظر بگيريد كه در بالاي آن عنوان را بنويسيد و در زير فيش برداري كنيد به اين صورت كه اول كتاب ها را با علامت اختصاري ( ك1- ك2- ....) در مرحله بعد مقالات را با علامت اختصاري(م 1- م2و...) فيش برداري نماييد. هريك از كتاب ها و مقالات ذكر شده در ليست منابع تان را بر اساس اهميت، قدمت، و اتقان و ديگر ملاحظاتي كه احيانا خود تان داريد، از اول  تا آخر بخوانيد و به ترتيب ( اول كتاب ها بعد مقالات) در برگه هاي مورد نظر در زير عناوين كه از طرح مقاله تهيه كرده بنويسيد.

5-  نوشتن متن:

پس از تهيه پلان وطرح مقاله و ليست منابع و تكميل فيش برداري، شروع به نوشتن اصل مقاله نماييد (بدون مقدمه و نتيجه گيري چون مقدمه و نتيجه بايد پس از نوشتن اصل مقاله تهيه شود). در هر عنوان از عناوين اصلي و ريز عنوان هاي يك تحقيق سه چيز فراروي محقق محترم قرار مي گيرد كه بايستي طرح و بررسي نمايد:

الف) طرح مطلب و ارايه فشرده ديدگاه هاي انديشمندان مطرح در آن فن.

ب) تحليل و واكاوي ديدگاه ها و ارايه ديدگاه خود.

ج) جمع بندي مطالب ارايه شده در ذيل آن عنوان.

كل متن تحقيق شما بايد از يك سير منطقي برخوردار باشد؛ به اين معنا كه بخش يا فصل هاي آغازين به امور كليات و عمومي آن موضوع بپردازد و نقش تمهيدي و زير سازي براي هدف اصلي و سخن اصلي تحقيق شما داشته باشد. در بخش هاي بعدي يا فصل هاي مياني مقاله بايد آن سخن اصلي و لب مطالب بيان و تحليل شود. در بخش ها يا فصل هاي پاياني نيز سير تحقيق و رساله شما بايد رويكرد رو به پايان داشته باشد؛ يعني اندك اندك دامنه بحث ها را جمع كند.

6- رفرنس ها و زير نويس ها:

ياد تان باشد كه رفرنس و ارجاع دادن به منابع و آثار ديگران ارزش كار شما را نه تنها كم نمي كند بلكه بر گرانسنگي آن مي افزايد و نشان مي­دهد كه شما براي تهيه آن به اندازه كافي زحمت كشيده ايد. كپي برداري از نوشته هاي ديگران بدون ذكر نام مولف اصلي نوعي سرقت معنوي است، ولي لازم نيست هر ايده اي را كه به نحوي از نوشته اي­ مي­گيريد آن را هم در جمع زير نويس هاي خود بيفزاييد.

ارايه مطالب به صورت نقل قول از آثار ديگران به دو صورت مي باشد:

الف) نقل قول مستقيم :

در صورتي كه مطلب ارايه شده از منبع مرجع براي تحقيق شما خيلي مهم باشد بايستي عين آن را به صورت مستقيم داخل گيومه(يعني علامت«‌‌‌ ») در تحقيق خود بياوريد و پانويس بزنيد. قابل توجه اين كه در نقل قول مستقيم نبايد افراط شود.

ب) نقل قول غير مستقيم:

نقل قول غير مستقيم آن است كه فشرده يا برايند مطلب را كه محقق ديگر در اثر خود آورده است مطرح كنيد و آن را در زير نويس ارجاع بدهيد. ارجاعات شما در زير نويس به اين صورت باشد: نام خانوادگي( بعضي نام را اول مي آورد)، نام، نام كتاب، مترجم، جلد، ناشر، محل نشر، سال چاپ، صفحه ( اگر تاريخ ندارد بنويسيد « بي تا» و اگر بدون نام ناشر است « بي نا» و اگر محل نشر ذكر نشده بنويسيد بي­جا. در ارجاع اول به يك منبع، مشخصات بايد به صورت كامل بيايد و اگر در موارد بعد باز به همان منبع ارجاع داده مي شود بايد به حد اقل ممكن در معرفي منبع اكتفا شود. اگر بلا فاصله ارجاع داده شده باشد، بنويسيد «همان ص...» و اگر با فاصله  ارجاع داده شده باشد ابتدا نام و نام خانوادگي نويسنده و صفحه كتاب نوشته مي شود و اگر به آثار متعدد از يك نويسنده مراجعه كرده ايد در ارجاعات بعدي مجبوريد نام و نام خانوادگي نويسنده  نام كتاب و شماره صفحه را ياد داشت بفرماييد.

البته راه آسان تر اين است كه در ارجاعات متن كتاب نام و نام خانوادگي نويسنده، نام كتاب، مترجم، جلد و صفحه كتاب را ذكر كنيد. اما بايد در انتهاي رساله تحقيقي خود حتما بايد كتابنامه يا ليست منابع و مآخذ داشته باشيد كه در آن جا مشخصات كامل اثر و صاحب اثر را بنويسيد همانند مورد اول.

زير نويس ها كار برد هاي فراوان ديگر نيز دارد كه اين جا مجال بيان آن نيست مانند: توضيح كلمات و اسامي مغلق، آوردن معادل واژه ها به زبان ديگر، توضيحات ضروري كه آوردن آن در متن لازم نيست و...

7- پيشگفتار  

پيشگفتار همانند مقدمه بعد از پايان اصل تحقيق، مقاله يا پايان نامه تهيه مي­شود. در پيشگفتار بايد مطالب زير مورد بحث قرار­گيرد:

الف) تاريخچه بحث و سابقه آن.

ب) اهميت بحث و موضوع مورد تحقيق.

ج) ارايه مسايل و پرسشهاي كه در تحقيق مطرح شده است. نحوه تهيه منابع و مشكلات موجود در راه تهيه مطالب و بيان تلاشها و همكاري هاي احتمالي ديگرمحققين.

د) فرضيه يا فرضيه ها در راستاي ارايه ضرورت تدوين تحقيق.

ه) تشكر و تقدير از ...

بايد توجه داشت كه وجود پيشگفتار در هر نوشته ي ضرورت ندارد.

 

8- مقدمه:

مقدمه حاوي سلسله مباحث مقدماتي مي باشد كه مرتبط با مباحث اصلي در تحقيق مطرح است، مانند تعاريف، شبه تاريخچه و... حجم مقدمه با توجه به اقتضاي ضرورت و حجم خود تحقيق كم يا زياد مي شود، اما حد اقل موارد زير بايد در آن رعايت شود:

الف) طرح موضوع.

ب) انگيزه انتخاب موضوع.

ج) سولات اصلي تحقيق.

د) هدف از تحقيق و فرضيات مطرح شده اعم از اين كه مورد قبول نويسنده باشد يا نباشد(جملات اخباري كوتاه كه نويسنده در صدد رد يا اثبات آن است).

ه) بيان حدود تحقيق(دفع دخل هاي مقدر).

و) موانع تحقيق.

ز) تبيين و توجيه پلان.

9-  نتيجه:

 گرچه ممكن است شما در امتداد هر يك از عناوين ريز يا درشت تحقيق خود نتيجه گيري داشته باشيد، ولي در نتيجه گيري كلي، شما از كل مطالب فشرده و هدف آن را بيان مي كنيد كه در آن دو چيز بيش از همه مهم است:

الف) ذكر خلاصه يافته ها و دستاوردهاي تحقيق.

ب) ارايه پيشنهادات و راهكارها كه در حقيقت مهمترين بخش تحقيق شما است.

10- فهرست ها:

فهرست مطالب بايستي در آغاز تحقيق بعد از صفحه بسم الله بيايد ولي فهرست منابع و ديگر فهرست ها در آخر ذكر مي­شود. در صدر منابع، فهرست كتاب ها قرار مي­گيرد. از ميان كتاب ها به صورت الفبايي دانشنامه ها و كتب مرجع جدا مي­شود. كتب چاپ شده به زبان هاي مختلف از همديگر تفكيك مي­شود. پس از كتاب ها پايان نامه ها و سپس مقالات و آن گاه اگر متن حقوقي است قوانين و آراي قضايي و ديگر منابع و مآخذ آورده مي­شود. در منابع بايد تمام جزييات ذكر شود.

 فهرست صفحات مربوط به خود فهرست و پيشگفتار با حروف ابجد است و بعد از آن جزء مقاله و به صورت معمول با عدد مي­باشد.

 

 

 

 

11- متفرقه:

الف) فهرست علايم اختصاري استفاده شده در تحقيق قبل از فهرست اصلي و قبل از مقدمه آورده شود.

ب) آوردن پيشگفتار اختياري است. پس از پيشگفتار واره نامه و چكيده در حدود 150 الي 200 كلمه.(چكيده چيزي شبيه نتيجه گيري و عصاره مقاله شما است، طوري كه اگر بنا باشد مقاله شما در يك پاراگراف معمولي بيان شود، همان چكيده است.)

ج) صورت كلي تحقيق بدين شكل اسكلت بندي شود:

1. عنوان پشت جلد،

2. صفحه بسم الله،

3. صفحه تقدير و تشكر و تقديم( اختياري)،

4. صفحه يا صفحات فهرست.

5. پيشگفتار(اختياري).

6. واژه نامه (آوردن و تبيين واژه ها و كلمات كليدي، پركاربرد و يا مغلق).

7.  چكيده ( اختياري).

8. مقدمه.

9. متن تحقيق.

10.   نتيجه.

11. فهرست منابع.

منابع ( به ترتيب الفبايي و نام خانوادگي نويسنده و ديگر نكته هاي كه بيان شد).

در منابع( كتابنامه آخر تحقيق، تمامي كتب و منابعي كه به آن ها مراجعه كرده ايد بايد ليست شود اعم از اين كه از آن ها فيش برداري شده باشد يا خير. كتابنامه بدين صورت ليست شود: نام، نام خانوادگي، نام كتاب، نام مترجم، جلد، ناشر، محل نشر، سال نشر، ذكر صفحه لازم نيست.

سخن آخر:

تحقيق و نوشتن در آغاز زحمت و سر درگمي دارد؛ اما حتما لذت يادگيري و به خصوص لذت تكميل يك طرح و پروژه علمي، احساس توانايي و اعتماد به نفس حاصله از آن به تمام زحمات شما مي ارزد. صبر و حوصله­­مندي، مداومت و دقت در­كارها، كار بر اساس الگو و روش صحيح، چهار تا كليد طلايي براي گشايش كار شما است. اين چهار عنصر در تمام امور زندگي مي­تواند براي شما راهگشا باشد.

مرتضی رضاییارسال شده در : سه شنبه 3 خرداد 1390 - توسط : انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com
بازديد : 458 بار نظر دهيد! [ ]

مرتبط باموضوع :نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

پيوند ها پيوند ها'

تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک

 • خرید وی پی ان

  سرور اختصاصی ایران

  پایان نامه کامپیوتر

  چاپ کاتالوگ چاپ بروشور

  تور آنتالیا

  خرید گیفت کارت ایکس باکس

  صرافی در تورنتو

  انجام تحقیق دانشجویی

  فروشگاه اینترنتی لباس

  خرید جم کلش

  خرید جم کلش رویال

  دانلود پايان نامه ارشد حقوق

  پايان نامه کشاورزي

  طراحی سایت

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود آهنگ جدید

  درج آگهی رایگان

  دانلود پروژه و پایان نامه

  دانلود فیلم

  تصفیه آب معصومی

  عکس نوشته عاشقانه

  خريد تاپ تيشرت شلوار

  کالای خواب

  خرید ساعت مچی

  تور لحظه آخری

  تور کیش

  غذای کنسرو شده

  ویتامین ب 12

  منابع نیاسین

  خشک کن فرش

  متخصصان و دانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد قم
 • بک لينک بک لينک
  خرید گیفت کارت ارزان اسپاتیفای استیم
  خرید آنلاین گیفت کارت گوگل پلی با گیفتی دات کام
  خاک پوششی
  تور ارزان کیش لحظه آخری
  هتل های 5 ستاره کیش
  تور کیش از مشهد لحظه آخری
  تور کیش نوروز 95
  دیدنی های جزیره کیش
  بلیط کیش ارزان قیمت
  بلیط پرواز کیش
  خرید گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی
  بزرگترین مرکز خرید و فروش گیفت کارت
  تور ارزان کیش نوروز 95