close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست


درباره سايت درباره سايت
نواندیشی در افغانستان(Rethinking in Afghanistan)
در عصری که جامعه ما با شروع کردن تلاشی عظیم و خیزشی گسترده بدنبال عصرطلایی گذشته و آینده می باشد ما بر آن شده ایم که با ایجاد پایگاهی در جهت افزایش سطح اطلاعات مدیریتی هموطنان، سهمی هر چند ناچیز در این راستا داشته باشیم. حال که شرایط در کشور عزیزمان افغانستان فراهم است و جوانان و مدیران ما شرایط لازم تحول در ایجاد محیط های کسب و کار امروزین را دارند، باید دلخوش باشیم که آینده با سرعت و شتابی دور از انتظار بهتر از گذشته به مدد خواهد آمد. وبلاگ مذکوردربرگیرنده موضوعات مدیریت، تجارت، رهبری، اقتصاد می باشد. امید که اندکی بتواند برایتان مفید واقع شود. هر نوع انتقادات و پیشنهادات سازنده شما، جهت بهتر شدن محتویات قابل قدراست . مرتضی رضایی

موضوعات موضوعات

مدیریت منابع انسانی

مدیریت اقتصادی و مالی

مدیریت تغییر

مديريت كسب و كار

مدیریت سرمایه و بازار بورس

حکایتها و خواندنی های مدیریتی


آرشيو آرشيو

بهمن 1394

مرداد 1391

تير 1391

خرداد 1391

ارديبهشت 1391

فروردين 1391

اسفند 1390

بهمن 1390

دی 1390

آذر 1390

آبان 1390

مهر 1390

شهريور 1390

مرداد 1390

تير 1390

خرداد 1390


نويسندگان نويسندگان

انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com (132)

مرتضی رضایی (0)


جستجوگر پيشرفته سايت


اقتصاد کشورم بعد از 2014 چگونه خواهد بود؟

 

بعد از میلیاردها دلار کمک‌های غیرقابل پیش‌بینی و فاقد اهداف مشخص، افغانستان نفس‌نفس‌زنان به‌حال نزاری افتاده است. از آن‌جای که همواره مسایل امنیتی بر مسایل اقتصادی کشور برتری داشته است، در یک‌دهه گذشته کار کمی برای ایجاد یک اقتصاد پایدار در افغانستان انجام یافته است

در حالی‌که جامعه‌ی جهانی کمک‌های پیوسته‌ای به افغانستان داشته؛ اما حکومت افغانستان هنوز از فراهم‌آوری نیازهای اولیه مردم ناتوان می‌باشد. برعلاوه، همین اقتصاد کوچکی که در چندسال گذشته شاهد توسعه‌ی آن بوده‌ایم، بیشتر بر مبنای حضور نظامی بین‌المللی است. رشد عاید داخلی افغانستان بیشتر از کمک‌های جهانی مایه می‌گیرد، و با فرا رسیدن زمان تعیین شده‌ی خروج نیروهای خارجی در سال 2014 در کمک‌های بین‌المللی کاهش زیادی به‌وجود خواهد آمد. از این‌رو، با کاهش نیروها و عملیات جنگی بخش زیادی از عاید اقتصاد کشور ازبین خواهد رفت که این خود می‌تواند ثبات کشور را با رو‌به‌رو کند.

اقتصاد موجود افغانستان پس از سال 2014 میلادی همراه با فساد و سردرگمی خواهد بود. با این‌حال، باوجود وضعیت ناگوار آن، گذار اقتصادی افغانستان کم‌تر مورد توجه پالیسی سازان قرار گرفته و توجهات بیشتر معطوف به گذار امنیتی است. اکنون پرسش این‌جاست: چگونه افغانستان پس از سال 2014 می‌تواند روی پاهای خویش استاده شود؟

کاهش کمک‌های خارجی همانند ترکیدن حباب اقتصادی است که در ذات خود افغانستان را وارد مرحله‌ی رکود اقتصادی می‌سازد. اگر وضعیت امنیتی بیش از این‌رو به خرابی نهد، این کشور با سقوط تمام عیار اقتصادی رو‌به‌رو خواهد شد. کسری مالی 25درصدی در عاید ملی کشور در سال 2022 که ناشی از مصارفات نظامی حکومت افغانستان است، ثبات این کشور را بیشتر از این به مخاطره خواهد افگند. در حالی‌که کشور‌های کمک‌کننده خارجی با کاهش تدریجی کمک‌های خود می‌توانند از سقوط اقتصادی افغانستان جلوگیری کنند، بهترین راه سرمایه‌گذاری بر ظرفیت‌های اقتصادی افغانستان است. یکی از ظرفیت‌های اقتصادی افغانستان در موقعیت جغرافیایی آن نهفته است. هدف راهبرد جدید راه ابریشم که اغلب توسط ایالات متحد امریکا تبلیغ می‌گردد، پیوند دادن این کشور به همسایگان آن در مرکز و جنوب آسیا است تا به یکی از مراکز تجارت منطقه‌ای تبدیل گردد. هم‌چنان توجه به انتقال لوله‌نفت و گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به هند و پاکستان مبذول شود.

اگر به شایستگی و تدبیر، برنامه‌ریزی شودو برنامه‌ها اجرا گردد، افغانستان با ظرفیت‌های کنونی اقتصادی خویش قادر به جلب سرمایه‌گذاری‌های خارجی، افزایش رشد، و کاهش تدریجی وابستگی به کمک‌های خارجی می‌باشد. در این‌صورت، نکته کلیدی در این سناریو ارتباط افغانستان با بازیگران منطقه‌ای و به‌ویژه پاکستان است. بنا به موقعیت خود، پاکستان به‌عنوان راه ترانزیت برای صادرات افغانستان و دسترسی به بنادر گوادر و کراچی مطرح بوده و از این منظر به توسعه افغانستان کمک می‌کند؛ اما ارتباط تنش‌آلود به معنای تداوم ارتباط پرمخاطره‌ی افغانستان به کمک‌های خارجی است.

یکی دیگر از ظرفیت‌های اقتصادی افغانستان منابع دست‌نخورده آن است که ارزش آن بالغ بر میلیون‌ها دالر تخمین‌زده می‌شود. براساس یک تخمین خیلی محتاطانه از سوی بانک جهانی، پروژه استخراج آهن معدن حاجیگک و مس عینک دو تا سه‌میلیارد دالر ارزش دارد که به خزانه عواید دولت افغانستان میلیون‌ها دالر در چند سال آینده افزوده شده می‌تواند. معادن در نگاه نخست منبع خوب عایداتی برای اقتصاد این کشور به‌حساب می‌آید؛ اما باید یادآور شد که بهره‌برداری دلخواه از این پروژه‌ها به سال‌ها وقت نیاز است.

ذخایر معدنی افغانستان نیازمند سرمایه‌گذاری قابل توجه در زیربناها، و از همه مهم‌تر، حکومت موثر و پاسخگو است تا این عاید را به‌صورت درست و شفاف به‌مصرف برساند. باید افزود که در سال 2010 میلادی از 17میلیارد دالر خرچ حکومت، تنها 1.9میلیارد دالر آن از ناحیه‌ای عواید داخلی تامین گردیده است؛ بقیه، از طریق کمک‌های خارجی به‌مصرف رسیده است. در کنار جمع‌آوری مالیه و قسما کمک‌های خارجی، حتا باوجود عواید معادن و منابع طبیعی، افغانستان با کسری بودجه 7میلیارد دالری مواجه خواهد بود.

بازسازی پس از جنگ باید شامل انکشاف بخش خصوصی این کشور نیز باشد، بخشی که در چندسال گذشته کمک‌های جهانی در حدی مانع از رشد آن شده است. در اقتصاد سرمست از کمک‌های خارجی، حضور موسسات و نهاد‌های خصوصی خارجی در بخش خصوصی کشور چشم‌گیر است و در مقابل حضور نهاد‌ها و سازمان‌های افغانی کمک رنگ و ضعیف. در حالی‌که بخشی از این سازمان‌ها و موسسات خارجی از لحاظ توسعه‌ای در سطح محل تاثیرات مثبتی داشته‌اند؛ اما نباید فراموش کرد که تصورات منفی در باره‌ی سازمان‌های خارجی وجود دارد. گویا از نظر آن‌ها منفعت اقتصادی این سازمان‌ها تنها برای خودشان است و نه مردم عادی افغانستان.

هم‌چنان باید گفت که سرازیر شدن کمک‌های خارجی و استخدام با شرایط و مزایای جدید، به‌طور مصنوعی نرخ دستمزدها را برای کارگران کم مهارت بالا برد و در نتیجه افغانستان برای تعداد زیادی از کارگران خارجی از کشورهای چون پاکستان جالب توجه گردید. در این‌صورت، با کاهش کمک‌های بیرونی نیروی کاری که با دستمزد قابل توجه برای نهاد‌های خارجی کار می‌کردند، برای تجارت‌ها و موسسات افغانی قابل جذب باشند که این به نوبه‌ی خود فرصت‌های شغلی جدید را در کشور می‌سازد. در حالی‌که مرحله‌ی نخست انتقال افغانستان از یک اقتصاد وابسته به جنگ و کمک‌های خارجی به یک اقتصادی عادی دشوار است؛ اما در عین حال در بلندمدت زمینه‌ی رشد یک اقتصاد پایدار فراهم شده می‌تواند.

فارغ از منابع بالقوه‌ی اقتصادی افغانستان، پیشرفت‌های واقعی در کشور بدون کمک جهانی محدود خواهد بود.در حالی‌که کمک‌های غرب در بلندمدت به افغانستان در هاله‌ی ابهام قرار دارد، امضای اسناد همکاری‌های استراتژیک از سوی افغانستان با کشور‌های قدرتمند و مهم، نشان‌دهنده‌ی تمایل این کشورها برای دخالت و ماندن در افغانستان پس از سال 2014 میلادی است. تاکنون افغانستان با کشور‌های بریتانیا، فرانسه و ایتالیا موافقت‌نامه‌های همکاری‌های راهبردی را به امضا رسانده است تا از تعهدات این کشورها در ساحات اساسی، از جمله تعهدات و همکاری‌های اقتصادی، امنیتی و حکومت‌داری خوب، مطمین گردد.

به‌همین صورت، هرنوع کمک از سوی غرب به افغانستان زمانی نتیجه می‌دهد که این کشور به مبارزه با فساد، عدم شفافیت و عدم حساب‌رسی متعهد باشد. اگر غرب و افغانستان به‌عنوان دومین کشور فاسد جهان، در دوره‌ی انتقال در این مبارزه ناکام بمانند بازهم شاهد یک‌دهه دیگری از به‌هدر رفتن کمک‌های بین‌المللی در این‌جا خواهیم بود.

اکنون که امریکا و نیروهای ناتو قصد دارند از حضور نظامی خود بکاهند، بسیاری از افغان‌ها از وخیم شدن وضعیت اقتصادی کشور در فقدان بسیاری از کمک‌های خارجی هراسان‌اند. پرسش بی‌پاسخ این است که چگونه حکومت افغانستان پس از سال 2014 بدون هشت تا ده‌میلیارد دالر کمک امریکا و اتحادیه‌ی اروپا به کار خود ادامه خواهد داد.

به‌هر حال، مسوولیت یک افغانستان با ثبات و امن در نهایت به‌دوش خود افغان‌ها بوده، و هنوز هم بارقه‌ی امید در میان مردم افغانستان نسبت به آینده کشور‌شان به‌چشم می‌خورد. حکومت افغانستان به نوبه‌ی خود باید میزان شفافیت و حساب‌دهی مالی خود را افزایش بدهد و با فساد مبارزه کند. اگر این اصلاحات صورت نگیرد، افغانستان با همان مشکلاتی درگیر خواهد شد که در 10سال گذشته داشته است.ارسال شده در : یکشنبه 24 ارديبهشت 1391 - توسط : انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com
بازديد : 170 بار نظر دهيد! [ ]

مرتبط باموضوع :


اين نظر توسط سایت ساز سحر در تاريخ 1391/2/24 و 23:42 دقيقه ارسال شده است

سایت ساز سحر اقدام به راه اندازی سایتها با فضا و پهنای باند نامحدود بر روی دامنه تی کا یا آی آر با مدیریت محتوای وردپرس یا… و اسکریپتهای انتخابی شما نموده است…

توجه داشته باشید که آدرس سایت شما به صورت username.tk یا username.ir خواهد بود و کاملا شخصی میباشد

*یعنی زیر دامنه نمیباشید و صاحب اصلی سایتتان محصوب میشوید
همچنین برای وبلاگ نویسان انتقال آدرس وبلاگشان به آدرس سایت جدید به این صورت که بازدید کننده با مراجعه به وبلاگ به طور خودکار به سایت جدید منتقل خواهند شد.

*فضا و پهنای باند نامحدود و دامنه تی کا با راه اندازی فقط ۵۰۰۰ تومان یکساله
*فضا و پهنای باند نامحدود و دامنه آی آر با راه اندازی ۱۰۰۰۰ تومان یکساله


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

پيوند ها پيوند ها'

تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک

 • خرید وی پی ان

  سرور اختصاصی ایران

  پایان نامه کامپیوتر

  چاپ کاتالوگ چاپ بروشور

  تور آنتالیا

  خرید گیفت کارت ایکس باکس

  صرافی در تورنتو

  انجام تحقیق دانشجویی

  فروشگاه اینترنتی لباس

  خرید جم کلش

  خرید جم کلش رویال

  دانلود پايان نامه ارشد حقوق

  پايان نامه کشاورزي

  طراحی سایت

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود آهنگ جدید

  درج آگهی رایگان

  دانلود پروژه و پایان نامه

  دانلود فیلم

  تصفیه آب معصومی

  عکس نوشته عاشقانه

  خريد تاپ تيشرت شلوار

  کالای خواب

  خرید ساعت مچی

  تور لحظه آخری

  تور کیش

  غذای کنسرو شده

  ویتامین ب 12

  منابع نیاسین

  خشک کن فرش

  متخصصان و دانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد قم
 • بک لينک بک لينک
  خرید گیفت کارت ارزان اسپاتیفای استیم
  خرید آنلاین گیفت کارت گوگل پلی با گیفتی دات کام
  خاک پوششی
  تور ارزان کیش لحظه آخری
  هتل های 5 ستاره کیش
  تور کیش از مشهد لحظه آخری
  تور کیش نوروز 95
  دیدنی های جزیره کیش
  بلیط کیش ارزان قیمت
  بلیط پرواز کیش
  خرید گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی
  بزرگترین مرکز خرید و فروش گیفت کارت
  تور ارزان کیش نوروز 95