close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست

قانون پلاتینیوم


درباره سايت درباره سايت
نواندیشی در افغانستان(Rethinking in Afghanistan)
در عصری که جامعه ما با شروع کردن تلاشی عظیم و خیزشی گسترده بدنبال عصرطلایی گذشته و آینده می باشد ما بر آن شده ایم که با ایجاد پایگاهی در جهت افزایش سطح اطلاعات مدیریتی هموطنان، سهمی هر چند ناچیز در این راستا داشته باشیم. حال که شرایط در کشور عزیزمان افغانستان فراهم است و جوانان و مدیران ما شرایط لازم تحول در ایجاد محیط های کسب و کار امروزین را دارند، باید دلخوش باشیم که آینده با سرعت و شتابی دور از انتظار بهتر از گذشته به مدد خواهد آمد. وبلاگ مذکوردربرگیرنده موضوعات مدیریت، تجارت، رهبری، اقتصاد می باشد. امید که اندکی بتواند برایتان مفید واقع شود. هر نوع انتقادات و پیشنهادات سازنده شما، جهت بهتر شدن محتویات قابل قدراست . مرتضی رضایی

موضوعات موضوعات

مدیریت منابع انسانی

مدیریت اقتصادی و مالی

مدیریت تغییر

مديريت كسب و كار

مدیریت سرمایه و بازار بورس

حکایتها و خواندنی های مدیریتی


آرشيو آرشيو

بهمن 1394

مرداد 1391

تير 1391

خرداد 1391

ارديبهشت 1391

فروردين 1391

اسفند 1390

بهمن 1390

دی 1390

آذر 1390

آبان 1390

مهر 1390

شهريور 1390

مرداد 1390

تير 1390

خرداد 1390


نويسندگان نويسندگان

انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com (132)

مرتضی رضایی (0)


جستجوگر پيشرفته سايت

قانون پلاتینیوم


قانون پلاتینیوم

جمال قمري

تمایل به تطبیق رفتار و توانایی آن، ظرفیت های انسان را برای برقراری ارتباط و حفظ ارتباطات با سایر انسان ها فراهم می کند. مفهوم سازگاری آنگونه که دکتر مایکل اوکانر و همکارش در کتاب "قانون پلاتینیوم" معرفی می کنند، یک فرآیند دو بخشی است. این مفهوم شامل انعطاف پذیری و توانایی می باشد.
انعطاف پذیری در واقع تمایل به سازگاری است و به نوعی می توان گفت متشکل از نگرش ما نسبت به سازگار شدن است. توانایی از طرف دیگر معرف ظرفیت و قابلیت تغییر.......

قانون پلاتینیوم

جمال قمري

تمایل به تطبیق رفتار و توانایی آن، ظرفیت های انسان را برای برقراری ارتباط و حفظ ارتباطات با سایر انسان ها فراهم می کند. مفهوم سازگاری آنگونه که دکتر مایکل اوکانر و همکارش در کتاب "قانون پلاتینیوم" معرفی می کنند، یک فرآیند دو بخشی است. این مفهوم شامل انعطاف پذیری و توانایی می باشد.
انعطاف پذیری در واقع تمایل به سازگاری است و به نوعی می توان گفت متشکل از نگرش ما نسبت به سازگار شدن است. توانایی از طرف دیگر معرف ظرفیت و قابلیت تغییر است. انسان های سازگار همزمان انعطاف پذیرند و توانایی تغییر را نیز دارند. به زبان ساده تر می توان گفت که هم می خواهند تغییر کنند و هم می توانند. طبیعی است که میزان سازگاری ما در موقعیت های مختلف ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال ما انسان ها در مواجهه با کسانی که آن ها را کمتر می شناسیم، سازگاری بیشتری داریم در مقایسه با شرایط عادی زندگی در خانه و یا در جمع دوستان. به علاوه این که تحقیقات علمی حاکی از آن است که انسان معمولا خود را سازگارتر از آنچه حقیقتا هست می پندارد. یک دلیل این امر آن است که قضاوت انسان نسبت به خودش در اکثر مواقع مبتنی بر خواسته ها و نیات وی است و نه رفتار و عمل وی. اما در واقعیت می دانیم که رفتار انسان همیشه متناسب با تصورات و نیات وی نمی باشد. یک دلیل دیگر برای شکاف بین سطح مطلوب سازگاری و سطح واقعی آن این است که سازگار بودن دشوار است. به همین دلیل شاید بد نباشد که ده ویژگی و خصیصه که ظرفیت انسان برای سازگای را کاهش می دهد، بشناسیم. حال گذری بر این ویژگی ها داشته باشیم.
انعطاف پذیری- نیمه اول سازگاری
انعطاف پذیری بالا از پنج خصیصه تشکیل می شود: اعتماد به نفس، بردباری، همحسی، مثبت بودن و احترام به دیگران.
اعتماد به نفس به معنی باور داشتن به خود و به توانایی ها و قضاوت های خود است. بردباری به نوعی پذیرفتن عقاید و رفتارهای متفاوت است. انسان های بردبار به راحتی می توانند با دیگران باشند و در محیط های متنوع زندگی و یا کار کنند. همحسی، توان انسان در احساس آنچه دیگری احساس می کند تعریف می شود.
  البته واژه سمپاتی یا همدردی نیز وجود دارد که البته کمی تفاوت معنایی بین این دو واژه وجود دارد. همدردی در اصل به رسمیت شناختن احساسات دیگری است، اما همحسی شریک شدن در احساسات فرد مقابل و به نوعی یکدل شدن با وی است. به قولی می توان گفت سمپاتی از عقل بر می آید اما همحسی برخواسته از قلب است. ویژگی چهارم مثبت بودن است. کتاب قدرت تفکر مثبت نوشته دکتر نورمن وینسنت پیل که چهل سال پیش به رشته تحریر درآمده بوده، همچنان با استقبال خیلی از مردم مواجه می شود. علت این است که این کتاب به این واقعیت جهانشمول می پردازد که تفکر و نگرش مثبت منجر به اتفاقات مثبت در زندگی می شود. اما ویژگی پنجم انعطاف پذیری، احترام به دیگران است. احترام به دیگران شامل تمایل به درک و به رسمیت شناختن باورها، رفتارها و نیازهای آنان است.
اگر انعطاف پذیری ریشه در این پنج خصیصه دارد، چه عواملی منجر به کاهش انعطاف پذیری و در نتیجه سازگاری ما می شود؟ پنج حالت زیر را در نظر بگیرید. اگر این حالت ها را در خود احساس می کنید، بدانید که نیاز به حذف آن ها دارید تا بتوانید انعطاف پذیر و در نتیجه سازگار باشید.
سر سختی: این روش من است؛ من همینم که هستم، ...
رقابت با دیگران: من بهترم، من باید قوی تر باشم، ...
نا رضایتی: هیچ چیز خوب نیست، چرا نباید ....
دست نیافتنی بودن: وقت من را نگیرید مگر این که برای من ارزشی داشته باشد، اگر با من موافقید می توانیم صحبت کنیم، ....
عدم تحمل ابهام: همین حالا باید این مسئله را روشن کنیم، همین الان باید مشخص و شفاف شود،...
توانایی- نیمه دوم سازگاری
همانند انعطاف پذیری، توانایی سازگارشدن نیز ریشه در پنج ویژگی دارد: جان سختی، داشتن چشم انداز، دقت و توجه، کفایت، خودسازی و خود اصلاحی.
جان سختی توانایی غلبه بر دشواری ها و بازگشتن از شکست ها و مقاومت در برابر چالش ها، موانع و محدودیت هاست (برای مطالعه بیشتر به مطلب جان سخت در شماره گذشته رجوع کنید).
  چشم انداز یا همان تصور آینده مطلوب نیز که بارها راجع به آن صحبت شده در اصل قدرت تصویرسازی و تجسم آینده است. خصیصه بعدی دقت و توجه است که شامل آگاه بودن از محیط اطراف و تغییرات و پویایی های آن و انسان های درون آن می باشد. کسی که دقت و توجه بالایی دارد متوجه می شود که به عنوان مثال الان زمان مناسب برای انجام یک کار نیست و یا مثلا درک می کند که مخاطب از سخنان وی خسته شده است. توجه و دقت به نوعی پرداختن به چیزهایی فراتر از صرفا نیازهای خود است. درک زمان و مکان مناسب انجام یک رفتار نیز ریشه در توجه و دقت فرد دارد. کفایت اما ویژگی چهارم از توانایی سازگاری را تشکیل می دهد. کفایت از یک تخصص و یا مهارت آغاز می شود و با نگرشی مبتنی بر توانایی انجام کار همراه می شود. فرد با کفایت می تواند با استفاده از نگرش و مهارت های خود مسائل را حل کند، اما اگر نتوانست، حتما تلاش می کند و از همه امکانات و حتی از دیگران برای رفع مشکل استفاده می کند. پنجمین خصیصه، خود سازی است. معنای خودسازی این است که وقتی انسان رفتاری بروز می دهد و یا فعالیتی را انجام می دهد، در جستجوی بازخور گرفتن و شناسایی نقاط ضعف خود و جبران آن هاست. خودسازی توان انسان برای یادگیری و اصلاح خود است.
حال باید دید کدام خصیصه ها هستند که توانایی انسان را برای سازگاری کاهش می دهند.
ذهنی بودن: به نظر من این گونه می رسد، ...
کند بودن و بی حسی: ایده خوبی نیست، به نظرم جالب نیست،...
مقاومت: این چیزی بوده که همیشه بوده، من همیشه همین روش را داشته ام،...
تک بعدی بودن: هدف من این است و هیچ چیز دیگری مهم نیست،...
ریسک پذیری غیرمنطقی: من این کار را خواهم کرد، هر کس می خواهد با من باشد، ...
توسعه ظرفیت های سازگاری انسان ریشه در درک تفاوت های انسان هاست. تفاوت دیدگاه ها، تفاوت رفتارها، تفاوت نیازها و تفاوت در اولویت ها. سازگاری به معنی تنظیم خود با دیگران نیست، بلکه قابلیت توجه همزمان به خود و به دیگران است. قابلیتی که بنا بر قانون پلاتینیوم منجر به رفتارها و روابط برنده
برنده میان انسان ها می گردد. انسان امروز بیش از هر زمانی به سازگاری نیازمند است. دنیای امروز دنیای تغییرات سریع و پرتلاطم است، دنیای کوتاه شدن چرخه عمر فناوری هاست، دنیای جهانی شدن است، دنیای شکاف شدید بین نسل هاست و عدم سازگاری برای انسان نهایتا نتیجه ای جز انزوا به همراه نخواهد داشت.

 ارسال توسط: امین حسینی (قاسمی)ارسال شده در : شنبه 7 خرداد 1390 - توسط : انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com
بازديد : 316 بار دسته بندي : مدیریت منابع انسانی مدیریت تغییر نظر دهيد! [ ]


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

پيوند ها پيوند ها'

تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک

 • خرید وی پی ان

  سرور اختصاصی ایران

  پایان نامه کامپیوتر

  چاپ کاتالوگ چاپ بروشور

  تور آنتالیا

  خرید گیفت کارت ایکس باکس

  صرافی در تورنتو

  انجام تحقیق دانشجویی

  فروشگاه اینترنتی لباس

  خرید جم کلش

  خرید جم کلش رویال

  دانلود پايان نامه ارشد حقوق

  پايان نامه کشاورزي

  طراحی سایت

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود آهنگ جدید

  درج آگهی رایگان

  دانلود پروژه و پایان نامه

  دانلود فیلم

  تصفیه آب معصومی

  عکس نوشته عاشقانه

  خريد تاپ تيشرت شلوار

  کالای خواب

  خرید ساعت مچی

  تور لحظه آخری

  تور کیش

  غذای کنسرو شده

  ویتامین ب 12

  منابع نیاسین

  خشک کن فرش

  متخصصان و دانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد قم
 • بک لينک بک لينک
  خرید گیفت کارت ارزان اسپاتیفای استیم
  خرید آنلاین گیفت کارت گوگل پلی با گیفتی دات کام
  خاک پوششی
  تور ارزان کیش لحظه آخری
  هتل های 5 ستاره کیش
  تور کیش از مشهد لحظه آخری
  تور کیش نوروز 95
  دیدنی های جزیره کیش
  بلیط کیش ارزان قیمت
  بلیط پرواز کیش
  خرید گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی
  بزرگترین مرکز خرید و فروش گیفت کارت
  تور ارزان کیش نوروز 95