close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست

مهارت ارايه


درباره سايت درباره سايت
نواندیشی در افغانستان(Rethinking in Afghanistan)
در عصری که جامعه ما با شروع کردن تلاشی عظیم و خیزشی گسترده بدنبال عصرطلایی گذشته و آینده می باشد ما بر آن شده ایم که با ایجاد پایگاهی در جهت افزایش سطح اطلاعات مدیریتی هموطنان، سهمی هر چند ناچیز در این راستا داشته باشیم. حال که شرایط در کشور عزیزمان افغانستان فراهم است و جوانان و مدیران ما شرایط لازم تحول در ایجاد محیط های کسب و کار امروزین را دارند، باید دلخوش باشیم که آینده با سرعت و شتابی دور از انتظار بهتر از گذشته به مدد خواهد آمد. وبلاگ مذکوردربرگیرنده موضوعات مدیریت، تجارت، رهبری، اقتصاد می باشد. امید که اندکی بتواند برایتان مفید واقع شود. هر نوع انتقادات و پیشنهادات سازنده شما، جهت بهتر شدن محتویات قابل قدراست . مرتضی رضایی

موضوعات موضوعات

مدیریت منابع انسانی

مدیریت اقتصادی و مالی

مدیریت تغییر

مديريت كسب و كار

مدیریت سرمایه و بازار بورس

حکایتها و خواندنی های مدیریتی


آرشيو آرشيو

بهمن 1394

مرداد 1391

تير 1391

خرداد 1391

ارديبهشت 1391

فروردين 1391

اسفند 1390

بهمن 1390

دی 1390

آذر 1390

آبان 1390

مهر 1390

شهريور 1390

مرداد 1390

تير 1390

خرداد 1390


نويسندگان نويسندگان

انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com (132)

مرتضی رضایی (0)


جستجوگر پيشرفته سايت

مهارت ارايه


 

مهارت ارايه

به خاطر بسپاريد: آن‌چيزي كه مهم است هميشه اين نيست كه چه كاري انجام مي‌دهيد؛ بلكه مهم است كه چه كاري را چگونه انجام مي‌دهيد. اين عبارات نكات مهم در مورد يك ارايه خوب را  خلاصه مي‌كنند                                                                                                         ...اگر قرار باشد مدير تراز اول يك صنعت خبر داغ و مهمي را به آهستگي يك لاك پشت ارايه نمايد، موضوع را درجا نابود مي‌كند! علاوه بر اين اين مدير مخاطبان خود را نيز خسته مي‌كند و باعث مي‌شود كه آنها براي هميشه فرار كنند. اخيراً داستان باورنكردني زير را شنيدم:

يك مشتري به فروشگاهي رفت، پول را پرداخت كرد، محصولاتش را دريافت كرد و رسيدي نيز به وي دادند. وي رو به فروشنده كرد و گفت: "فكر كنم چيزي را فراموش كرديد!" فروشنده پاسخ داد: "چه چيزي را فراموش كردم؟" مشتري گفت: " شايد يادت رفت كه تشكر كني؟" و فروشنده گفت: "ديگر مجبور نيستيم ازمشتريان بابت خريدشان تشكر كنيم؛ اين قبلاً قانون فروشگاهمان بود، اما حالا نيست چون روي رسيد چاپ شده!"

آن‌چيزي كه اين داستان بيش از هر چيز مي‌گويد اين است كه رفتار به اندازه عمل اهميت دارد و ترديد نكنيد كه بعد از اين گفتگو مشتري تا مدت‌ها به آن فروشگاه نرفت.
اعتقاد راسخ من بر اين است كه ارتباطات قوي براي تمامي جوانب كسب و كار حياتي است. ارايه خوب بر روي شنونده تاثير مي‌گذارد، به همكاران و كاركنان انگيزه مي‌دهد و محصول شما را به فروش مي‌رساند. حرف آخر اينكه نحوه رفتار مديران، كاركنان و چهره بيروني ايشان در انظار عمومي بر سود تاثير مستقيم دارد. اگر به مسيله از اين زاويه نگاه كنيم كم‌اهميت دانستن "هنر اريه" ساده لوحي محض است.

با اين مقدمه اصول بنياديني كه مي‌بايد در ارايه‌ها رعايت شود را به شرح مختصر زير بر مي‌شماريم:

-    
اهميت ظاهر
ظاهر بد و لباس نامناسب اثر نا‌خوشايندي بر مخاطبين شما مي‌گذارد. صرف پوشيدن لباس رسمي كافي نيست چون تا پايان روز كاري لباس شما چروكيده و كهنه به نظر خواهد رسيد؛ يعني درست در زماني كه بايد قرارداد را امضا كنيد! براي همين كيفيت پارچه لباس و برش آن مهم است. لباس تنگ يا گشاد منظره زياد جالبي از شما ارايه نمي‌دهد. به همين مموال شلوار بيش از حد بلند يا كوتاه نيز چندان خوش منظره نيست.
به همين نحو، خودكار بيك‌هاي معمولي را براي منزل نگهداريد تا با آنها ليست خريد هفتگي خود را تهيه كنيد. در محيط‌هاي حرفه اي نوشت افزارهاي حرفه‌اي‌تر را بكار گيريد. نكته ديگر زبان محاوره‌اي است كه به كار مي‌گيريد. قبلاً مختصراً به ارايه خسته‌كننده اشاره شد. ارايه كننده بايد دقت داشته باشد عبارات و كلامي را كه به كار مي‌گيرد متناسب با تصوير قوي و حرفه‌اي كه مي‌خواهد ايجاد كند، انتخاب كند. در جلسات دقت داشته باشيد كه مخاطب احساس كند براي وي و شركت او  اهميت قايليد. در صورت طرح نكات يا سوالات حتماً آنها را يادداشت كنيد و به يكايك آنها پاسخ دهيد.

-    
پيام كوتاه و موجز
ساده، زيباست. اين را به خاطر بسپاريد. براي بيان مفاهيم و موضوعات بهتر است جملات كوتاه بكار ببريم. بهترين كار زدن مثال و تصوير‌سازي با استفاده از عبارات است چون باعث مي‌شود مخاطبين موضوعات مورد نظر شما را بهتر به ذهن بسپارند. اگر بتوانيد در ميان كلامتان نكات طنزآميز و جالب اضافه كنيد توجه مخاطبين را بهتر جلب خواهيد كرد. جدي ماندن بيش از حد خسته كننده است.
اگر در برخي موارد ناچاريد دو نفره ارايه كنيد، حتماً از قبل هماهنگ باشيد و از تكرار نكات يكديگر جداً پرهيز كنيد.

-    
پيام را متناسب با شنوندگان ارايه كنيد
در شرکتی،یکی از دوستانم مسولیت داشت كه يك مدير ارشد بانك را براي سخنراني آماده كند. تصور كنيد فردي كه فقط در قالب اعداد فكر مي‌كرد مي‌بايد در قالب كلمات منظور خود را بيان مي‌كرد و شنونده‌ه وي نيز غير- انگليسي بودند و زبان انگليسي تنها زبان دوم ايشان بود. پس اولين كار اين بود كه مي‌بايد شمرده صحبت مي‌كرد چون مخاطبين به لهجه وي عادت نداشتند.
مسئله‌ي دوم پيام بود. با توجه به چندمليتي بودن مخاطبين اين مدير ارشد بايد به زبان ساده صحبت مي‌كرد. ممكن بود كه وي در عرض روز واژه‌هاي فوق‌تخصصي در محل كار خود بكار برد؛ ولي اين عادت را بايد در اين سخنراني كنار مي‌گذاشت. به همين خاطر سخنراني مورد نظرما جايي براي استدلال‌هاي پيچيده نداشت و هدف اين بود كه نكات كليدي در ذهن مخاطبين نقش بندند. يكي از روش‌هاي خوب آموزش اين مدير فيلم‌برداري از وي حين تمرين سخنراني بود، به نحوي كه بتواند نقاط قوت و ضعف خود را حين  اريه در فيلم مشاهده كند و از تكرار اشتباهات خود اجتناب ورزد.

-    
مصاحبه تلويزيوني
شايد يكي از سخت‌ترين نحوه‌هاي ارايه در پشت دوربين‌هاي تلويزيوني باشد. استوديو‌ها غالباً پر رفت و آمد هستند و جو فني آنها ذهن سخنران را مشغول مي‌كند. اغلب مصاحبه‌هاي تلويزيوني شايد بيش از چند دقيقه به طول نيانجامد و به همين خاطر گوينده بايد آماده باشد كه عصاره پيام را به صورتي جذاب، روشن، ساده و به ياد ماندني منتقل كند. در عين حال نكته ديگر ميزان اعتماد به نفس گوينده است، به نحوي كه بتواند بدون پيچ و تاب دادن پيام مستقيماً آن را بيان كند. اگر كوچك‌ترين لرزشي در صدا احساس شود و يا اينكه خونسردي خود را از دست بدهيد بازي را باخته‌ايد. در عين حال سعي كنيد به دوربين نگاه كنيد و در اين كار اعتماد به نفس داشته باشيد.

                         مرتضی رضاییارسال شده در : سه شنبه 24 خرداد 1390 - توسط : انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com
بازديد : 251 بار نظر دهيد! [ ]

مرتبط باموضوع :نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

پيوند ها پيوند ها'

تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک

 • خرید وی پی ان

  سرور اختصاصی ایران

  پایان نامه کامپیوتر

  چاپ کاتالوگ چاپ بروشور

  تور آنتالیا

  خرید گیفت کارت ایکس باکس

  صرافی در تورنتو

  انجام تحقیق دانشجویی

  فروشگاه اینترنتی لباس

  خرید جم کلش

  خرید جم کلش رویال

  دانلود پايان نامه ارشد حقوق

  پايان نامه کشاورزي

  طراحی سایت

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود آهنگ جدید

  درج آگهی رایگان

  دانلود پروژه و پایان نامه

  دانلود فیلم

  تصفیه آب معصومی

  عکس نوشته عاشقانه

  خريد تاپ تيشرت شلوار

  کالای خواب

  خرید ساعت مچی

  تور لحظه آخری

  تور کیش

  غذای کنسرو شده

  ویتامین ب 12

  منابع نیاسین

  خشک کن فرش

  متخصصان و دانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد قم
 • بک لينک بک لينک
  خرید گیفت کارت ارزان اسپاتیفای استیم
  خرید آنلاین گیفت کارت گوگل پلی با گیفتی دات کام
  خاک پوششی
  تور ارزان کیش لحظه آخری
  هتل های 5 ستاره کیش
  تور کیش از مشهد لحظه آخری
  تور کیش نوروز 95
  دیدنی های جزیره کیش
  بلیط کیش ارزان قیمت
  بلیط پرواز کیش
  خرید گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی
  بزرگترین مرکز خرید و فروش گیفت کارت
  تور ارزان کیش نوروز 95