close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست

وضعیت اقتصادی افغانستان در سال های اخیر


درباره سايت درباره سايت
نواندیشی در افغانستان(Rethinking in Afghanistan)
در عصری که جامعه ما با شروع کردن تلاشی عظیم و خیزشی گسترده بدنبال عصرطلایی گذشته و آینده می باشد ما بر آن شده ایم که با ایجاد پایگاهی در جهت افزایش سطح اطلاعات مدیریتی هموطنان، سهمی هر چند ناچیز در این راستا داشته باشیم. حال که شرایط در کشور عزیزمان افغانستان فراهم است و جوانان و مدیران ما شرایط لازم تحول در ایجاد محیط های کسب و کار امروزین را دارند، باید دلخوش باشیم که آینده با سرعت و شتابی دور از انتظار بهتر از گذشته به مدد خواهد آمد. وبلاگ مذکوردربرگیرنده موضوعات مدیریت، تجارت، رهبری، اقتصاد می باشد. امید که اندکی بتواند برایتان مفید واقع شود. هر نوع انتقادات و پیشنهادات سازنده شما، جهت بهتر شدن محتویات قابل قدراست . مرتضی رضایی

موضوعات موضوعات

مدیریت منابع انسانی

مدیریت اقتصادی و مالی

مدیریت تغییر

مديريت كسب و كار

مدیریت سرمایه و بازار بورس

حکایتها و خواندنی های مدیریتی


آرشيو آرشيو

بهمن 1394

مرداد 1391

تير 1391

خرداد 1391

ارديبهشت 1391

فروردين 1391

اسفند 1390

بهمن 1390

دی 1390

آذر 1390

آبان 1390

مهر 1390

شهريور 1390

مرداد 1390

تير 1390

خرداد 1390


نويسندگان نويسندگان

انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com (132)

مرتضی رضایی (0)


جستجوگر پيشرفته سايت

وضعیت اقتصادی افغانستان در سال های اخیر


همانطور که می دانید افغانستان از نظر اقتصادی در وضعیت خوبی قرار ندارد و بنا بر آمارها این کشور بعد از سومالیا دومین کشور فقیر جهان خوانده شده است. هفتاد درصد مردم افغانستان از فقر شدید رنج می برند به این معنا که نمی توانند به حداقل های زندگی که یکی از آنها امرار معاش است دست یابند.

پس از ایجاد حکومت جدید در افغانستان بعضا کارهایی در زمینه بهبود وضعیت اقتصادی مردم این کشور صورت گرفت اما به دلیل مشکلات فراوانی که این کشور در پی سال ها بحران با آن مواجه بود این اقدامات رنگ و بویی نداشت و تاثیر آن بر کسی مشهود نبود.

به گفته مقامات دولت افغانستان کمبود مواد غذایی از یک سو و خشکسالی طي سالهای اخیر در برخی مناطق این کشور ، میزان فقر در افغانستان را بالاتر برده است. مقامات سازمان ملل هم می گویند که وضعیت انسانی در افغانستان بسیار جدی است. ادامه نا امنی، خشکسالی و افزایش قیمت مواد غذایی درسطح جهان از عوامل عمده بروز این وضعیت است.

کارشناسان می گویند نبودن برنامه ای روشن در زمینه جلوگیری از فقر و عدم توجه به زیرساختهای اقتصادی در سالهای گذشته باعث شده که شمار زیاد از شهر وندان افغان با فقر و بیکاری مواجه شوند.

نگرانی از افزایش فقر در افغانستان در حالی بیشتر شده است که خشکسالی و بیکاری زندگی مردم را در این کشور به شدت تحت تاثیر قرار داده و آنان را با مشکلات فراوانی روبرو کرده است. افغانستان بيشترين آمار بيكاري را در جهان دارد و در آسيا نيز مقام اول بيكاري را دارا مي باشد، در چنين وضعيتي طبيعي است كه بيش از بيست ميليون نفر درافغانستان زير خط فقر قرار مي گيرند. هرچند كه گراني مواد غذايي و رشد جمعيت سبب شده است كه پديده فقر هرروز در جهان گسترش يابد، اما افغانستان ازآنجايي كه گرفتار نا امني و عدم توسعه است بيشتر از ديگر كشور ها از روند رو به رشد فقر و گران شدن مواد غذايي رنج مي برد.

فقر گسترده ای كه همیشه دامنگیر مردم افغانستان بوده، محصول عوامل مختلفی طی سال های متمادی می باشد .یکی از عوامل اساسی فقر در افغانستان  ...........................

را در بی برنامگی دولت ها یا عدم استراتژی دقیق و همه جانبه برای بیرون رفت از فقر می توان دانست. حاكمیت های گذشته برنامه مهم یا گام اساسی را برای ریشه كن كردن فقر بر نداشتند که این مشكل دامنگیر دولت فعلی افغانستان نیز می باشد. عدم برنامه ریزی دقیق برای شکوفایی اقتصاد دهات كه حدود 70 درصد جمعیت كل كشور را می سازد، می تواند به حیث عامل مهم فقر شناخته شود.

بیکاری ، جنگ ، خشک سالی و بلایای طبیعی، بی سوادی و افزایش جمعیت از عوامل دیگر ایجاد و افزایش سطح فقر در افغانستان محسوب می شود.
آقای داکتر امین فرهنگ وزیر سابق اقتصاد افغانستان در نگاهی به وضعیت کنونی اقتصادی افغانستان و مقایسه آن با گذشته می گوید:

اگر ماشرایط امروز را با شرایط ده سال پيش مقايسه كنيم ديده مي شود كه درعرصه هاي مختلف حيات مردم افغانستان تغييرات بسيار مثبت وگسترده صورت گرفته است ومردم كه درآن زمان (ده سال گذشته) درسطحي پايين تراز حد بخور و نمير قرار داشتند. امروز وضعيت شان بهتر شده است بنابراين اين يك نويد خوب است و يك آينده نسبتا خوش بينانه را به ما وعده مي دهد0 اما اگربخواهيم اين مساله را از نگاه استرنتيت اقتصادي كه شامل بكار انداختن وسايل براي بهبود زندگي و انكشاف و بدست آوردن اهداف توسط اين وسايل است، تجزيه وتحليل كنيم، متاسفانه وسايل زيادي را ما بكار برده ايم اما حاصلي كه از آن بدست آورديم به مقداري نيست كه از نظر علم اقتصاد بايد به آن غره يا مغرور باشيم.

به همين دليل است كه فعلا در افغانستان يك طبقه كوچك بسيار پولدار موجود است واكثريت مردم متاسفانه درخط فقر يا زير خط فقر زندگي مي كنند كه راه و چاره دارد اما متاسفانه اين راه وچاره از طرف مسئولين بصورت درست و دقيق انجام نمي شود.

همانگونه که گفته شد افغانستان نه تنها جزء فقیر ترین کشورهای جهان محسوب می شود بلکه در زمینه بیکاری هم مقام اول را در آسیا داراست . بر اساس آمارهای تخمینی حدود 4 میلیون جوان در افغانستان بیکار هستند . این آمار جدای از وجود شغل های کاذبی است که مردم افغانستان به آن روی آورده اند و نوعی بیکاری پنهان را در افغانستان ایجاد نموده اند. با توجه به آمار بالای بیکاری در افغانستان به نظر می رسد دولت افغانستان باید تمرکز خود را به این مسئله بیشتر کند. کارشناسان اقتصادی بر این نظرند که اقدامات دولت افغانستان در اشتغال زایی و مبارزه با بیکاری ، اقدامات سطحی است و برنامه جامعی در این زمینه وجود ندارد.

فاکتور عمده ای که بیکاری را درافغانستان افزایش داده است، عدم هماهنگی بین ادارات ذیربط است که می تواند یک راه را باز کند به اینکه نتوانستیم فرصتهای خوب شغلی را ایجاد کنیم بنابراین نیاز به این است که یک هماهنگی خوب و تنگاتنگ بین ادارات در سطح حکومت و اینجوها ونمایندگی های ملل متحد ایجاد شود.
مسئله دیگر که درافغانستان یک حقیقت است ومی توانیم بگوییم که درسطح جهان یک حقیقت است این است که ما از دو نوع بیکاری رنج می بریم یکی بیکاری ظاهر است یعنی کسی را می بینیم که در بازار ایستاده است و از بیکاری می نالد ومی گوید من کار ندارم که یک لقمه نان برای خانواده ام ببرم و دیگری بیکاری مخفی است که در ادارات وجود دارد یعنی کار به اهلش سپرده نشده است ، روابط بر ضوابط ارجحیت دارد . داکتر به جای آهنگر کار می کند آهنگر بجای اینجنیر کار می کند ومعلم بجای ... وقتی ما نیاز به یک داکتر داشته باشیم و بجای او براساس روابط خویشاوندی یک اینجنیر مقرر می شود ، یک نوع بیکاری را می بینیم که درآن بازدهی وجود ندارد.

عامل بسیار بزرگ دیگر این است که تمرکز روی این مساله صورت نگرفته است که ما چگونه بتوانیم زیر بناها را بسازیم کارخانه ها را داشته باشیم ، متکی به واردات خارجی نباشیم مثلا اگر کارخانه گوگرد، شکلات، نمک و...داشته باشیم می توانیم توده های بسیار بزرگ بیکاران را جذب این کارخانه ها کنیم. مساله دیگر این است که ناامنی یک پل رابطی است به عدم سرمایه گذاری، یک سکتور خصوصی یا یک تاجر نمی تواند در کشورما افغانستان سرمایه گذاری کند به دلیل اینکه آنها اطمینان ندارند ، افغانستان رابی ثبات می بینند در حالیکه وقتی امنیت وجود داشته باشد ، زندگی وسرمایه آنها تضمین شود آنها می توانند در کنار سکتور دولتی، خصوصی رشد خود را داشته باشند و افراد بیکار هم جذب این سکتورها شوند.

مورد دیگر سطح بالای بی سوادی است که بیسوادی هیچگاه ما را کمک نمی کند که یک شخص متخصص را به بازار کار عرضه کنیم . وقتی شما به بازار کار می روید تا کار پیدا کنید باید دو لازمه داشته باشید: یکی اینکه سواد، تعلیم وتحصیل داشته باشید و دیگر اینکه شما آراسته به یک حرفه باشید.

نبود یک استراتژی و راهبرد مشخص اقتصادی درافغانستان مانعی برسر راه توسعه اقتصادی دراین کشور است. توانمندی های داخلی وهمچنین کمک های خارجی می توانند ابزار خوبی برای انکشاف اقتصادی دراین کشور باشند اما بنظر می رسد نبود استراتژی اقتصادی باعث شده تا این کمکها در مسیر درست به مصرف نرسد و از توان وظرفیتهای داخلی هم بطور مناسب استفاده نشود.

باید در سیاست اقتصادی افغانستان تجدید نظر صورت بگیرد. برنامه های استراتژی انکشاف ملی افغانستان را که طی سالهای گذشته به سختی آماده شده بود متاسفانه امروز ترک شده است وا هدافی که درآن گذاشته شده بود برآورده نشده و همه آنها به دست فراموشی سپرده شده است. می توان گفت که امروز هیچ نوع هماهنگی و تفاهمی در بین ارگانهایی که مسئولیت این کار را دارند وجود ندارد ، زراعت از صنایع خبر ندارد ، صنایع ازمسائل مالی خبر ندارد ، وزارت مالیه از مسائل پولی و بانکی خبر ندارد و بانکداری به حالت بسیار بحرانی رسیده است.

بر کسی پوشیده نیست که افزایش سطح فقر در افغانستان پیامدهای ناگوار زیادی را به همراه دارد. ادامه جنگ و نا امنی به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران یکی از پیامدهای منفی این مسئله است.

 

 

 معصومه اکبری

msmspideh@gmail.com

 ارسال شده در : سه شنبه 7 تير 1390 - توسط : انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com
بازديد : 5215 بار نظر دهيد! [ ]

مرتبط باموضوع :نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

پيوند ها پيوند ها'

تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک

 • خرید وی پی ان

  سرور اختصاصی ایران

  پایان نامه کامپیوتر

  چاپ کاتالوگ چاپ بروشور

  تور آنتالیا

  خرید گیفت کارت ایکس باکس

  صرافی در تورنتو

  انجام تحقیق دانشجویی

  فروشگاه اینترنتی لباس

  خرید جم کلش

  خرید جم کلش رویال

  دانلود پايان نامه ارشد حقوق

  پايان نامه کشاورزي

  طراحی سایت

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود آهنگ جدید

  درج آگهی رایگان

  دانلود پروژه و پایان نامه

  دانلود فیلم

  تصفیه آب معصومی

  عکس نوشته عاشقانه

  خريد تاپ تيشرت شلوار

  کالای خواب

  خرید ساعت مچی

  تور لحظه آخری

  تور کیش

  غذای کنسرو شده

  ویتامین ب 12

  منابع نیاسین

  خشک کن فرش

  متخصصان و دانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد قم
 • بک لينک بک لينک
  خرید گیفت کارت ارزان اسپاتیفای استیم
  خرید آنلاین گیفت کارت گوگل پلی با گیفتی دات کام
  خاک پوششی
  تور ارزان کیش لحظه آخری
  هتل های 5 ستاره کیش
  تور کیش از مشهد لحظه آخری
  تور کیش نوروز 95
  دیدنی های جزیره کیش
  بلیط کیش ارزان قیمت
  بلیط پرواز کیش
  خرید گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی
  بزرگترین مرکز خرید و فروش گیفت کارت
  تور ارزان کیش نوروز 95