close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست

لیزینگ چیست


درباره سايت درباره سايت
نواندیشی در افغانستان(Rethinking in Afghanistan)
در عصری که جامعه ما با شروع کردن تلاشی عظیم و خیزشی گسترده بدنبال عصرطلایی گذشته و آینده می باشد ما بر آن شده ایم که با ایجاد پایگاهی در جهت افزایش سطح اطلاعات مدیریتی هموطنان، سهمی هر چند ناچیز در این راستا داشته باشیم. حال که شرایط در کشور عزیزمان افغانستان فراهم است و جوانان و مدیران ما شرایط لازم تحول در ایجاد محیط های کسب و کار امروزین را دارند، باید دلخوش باشیم که آینده با سرعت و شتابی دور از انتظار بهتر از گذشته به مدد خواهد آمد. وبلاگ مذکوردربرگیرنده موضوعات مدیریت، تجارت، رهبری، اقتصاد می باشد. امید که اندکی بتواند برایتان مفید واقع شود. هر نوع انتقادات و پیشنهادات سازنده شما، جهت بهتر شدن محتویات قابل قدراست . مرتضی رضایی

موضوعات موضوعات

مدیریت منابع انسانی

مدیریت اقتصادی و مالی

مدیریت تغییر

مديريت كسب و كار

مدیریت سرمایه و بازار بورس

حکایتها و خواندنی های مدیریتی


آرشيو آرشيو

بهمن 1394

مرداد 1391

تير 1391

خرداد 1391

ارديبهشت 1391

فروردين 1391

اسفند 1390

بهمن 1390

دی 1390

آذر 1390

آبان 1390

مهر 1390

شهريور 1390

مرداد 1390

تير 1390

خرداد 1390


نويسندگان نويسندگان

انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com (132)

مرتضی رضایی (0)


جستجوگر پيشرفته سايت

لیزینگ چیست

لیزینگ چیست

ليزينگ چيست؟

ليزينگ‌ (Leasing) نوع خاصي از عمليات مالي است كه در فارسي بهترين معني‌ براي آن، اجاره اعتباري مي‌باشد. در واقع، ليزينگ يك رشته فعاليت اعتباري كاملاً تخصصي مبتني بر روش اجاره است كه در آن نوعي قرارداد با توافق ميان دو نفر يا بيشتر - اعم از اشخاص حقيقي يا حقوقي - به‌منظور بهره‌برداري از عين يا منفعت كالاي سرمايه‌اي يا مصرفي با دوام كه از قابليت اجاره برخوردار باشد، منعقد مي‌گردد. لذا روش ليزينگ، مجموعه‌اي از مبادلات اقتصادي مشتمل بر خريد، اجاره و در نهايت، فروش (تمليك) را در بر مي‌گيرد. اين قرارداد بين شركت ليزينگ به عنوان مالك يا موجر‌‌ (Lessor) و متقاضي يا استفاده‌كننده از تسهيلات، به‌ عنوان مستأجر‌ (Lessee)منعقد مي‌گردد.
براساس قرارداد ليزينگ، موجر كالاي مورد نظر و نياز مستأجر (مورد اجاره) را با استفاده از منابع مالي خود از فروشنده يا توليدكننده ............

ليزينگ چيست؟

ليزينگ‌ (Leasing) نوع خاصي از عمليات مالي است كه در فارسي بهترين معني‌ براي آن، اجاره اعتباري مي‌باشد. در واقع، ليزينگ يك رشته فعاليت اعتباري كاملاً تخصصي مبتني بر روش اجاره است كه در آن نوعي قرارداد با توافق ميان دو نفر يا بيشتر - اعم از اشخاص حقيقي يا حقوقي - به‌منظور بهره‌برداري از عين يا منفعت كالاي سرمايه‌اي يا مصرفي با دوام كه از قابليت اجاره برخوردار باشد، منعقد مي‌گردد. لذا روش ليزينگ، مجموعه‌اي از مبادلات اقتصادي مشتمل بر خريد، اجاره و در نهايت، فروش (تمليك) را در بر مي‌گيرد. اين قرارداد بين شركت ليزينگ به عنوان مالك يا موجر‌‌ (Lessor) و متقاضي يا استفاده‌كننده از تسهيلات، به‌ عنوان مستأجر‌ (Lessee)منعقد مي‌گردد.
براساس قرارداد ليزينگ، موجر كالاي مورد نظر و نياز مستأجر (مورد اجاره) را با استفاده از منابع مالي خود از فروشنده يا توليدكننده تأمين نموده و مورد اجاره را براي مدت تعيين شده در قرارداد (مدت بازپرداخت تسهيلات) به‌صورت اجاره در اختيار مستأجر قرار مي‌دهد. البته مستأجر اختيار دارد در پايان مدت قرارداد و پس از تسويه، مورد اجاره را تملّك نموده يا به موجر مسترد نمايد. چنانچه مستأجر در پايان مدت قرارداد خواستار تملك مورد اجاره باشد، بايد مبلغي را كه در ابتداي دوره با توجه به استهلاك و عمر مفيد مورد اجاره به‌عنوان قيمت فروش يا باقيمانده يا ارزش اسقاطي‌ (Residual Value)مورد اجاره تعيين گرديده است، به موجر پرداخت نمايد. هرچند در حال حاضر اكثر شركت‌هاي ليزينگ در ايران، ارزش اسقاطي يا باقيمانده را در محاسبات برابر صفر فرض مي‌نمايند.

انواع روش‌هاي ليزينگ

به‌دليل گستردگي دامنه صنعت ليزينگ در جهان و نوآوري‌ها و تكنيك‌هاي عملياتي گوناگون، اين صنعت در زمينه‌هاي مختلفي كاربرد يافته است. به طوركلي، عمليات ليزينگ به دو نوع ليزينگ عملياتي و ليزينگ سرمايه‌اي طبقه‌بندي مي‌شود.

ليزينگ عملياتي: ليزينگ عملياتي (Operating Lease)، قديمي‌ترين و ساده‌ترين نوع و روش عمليات ليزينگ است كه براساس آن، قرارداد با مستأجر (متقاضي) صرفاً به قصد بهره‌برداري و برخورداري از حق انتفاع كالا (مورد اجاره) منعقد شده و در پايان مدت قرارداد، مورد اجاره عيناً به موجر مسترد مي‌گردد. در اين نوع ليزينگ، معمولاً 100 درصد بهاي مورد اجاره توسط موجر تأمين مي‌‌شود.
ليزينگ سرمايه‌اي: لیزينگ سرمايه‌اي يا اجاره اعتباري‌ (Financial or Capital Lease) مشابهت كاملي با عقد اجاره به شرط تمليك مندرج در قانون عمليات بانكي بدون ربا دارد و تنها تفاوت آن، شرط اختيار خريد در ليزينگ مالي يا اجاره اعتباري است. اين نوع عمليات ليزينگ در نوع خود يكي از پيشرفته‌ترين شيوه‌هاي ليزينگ در جهان محسوب مي‌شود كه امروزه به‌ دليل ماهيت آن از لحاظ پيش‌بيني امكان تمليك مورد اجاره توسط مستأجر (متقاضي)، گستره وسيعي از مبادلات اعتباري را در بر گرفته است. اين نوع از عمليات ليزينگ داراي زيرشاخه‌هاي مختلفي به‌ شرح ذيل مي‌باشد:
الف) ليزينگ يا اجاره اعتباري كمك فروش: براساس اين روش كه بين شركت ليزينگ (موجر) و شركت توليدكننده تفاهم مي‌گردد، توليدكننده تمايل و موافقت خود را جهت واگذاري بخشي از كالاهاي توليدي خود به‌صورت نقد و اقساط اعلام مي‌نمايد تا از اين طريق چرخه توليد خود را بهبود و ميزان فروش خود را افزايش ‌دهد. شركت ليزينگ نيز توليدات مورد توافق مزبور را براساس تفاهم به‌عمل آمده در چارچوب قراردادهاي اجاره اعتباري به متقاضيان واگذار مي‌نمايد. امروزه استفاده از اين شيوه در كشورهاي پيشرفته از گستردگي قابل توجهي برخوردار شده و با استفاده از اين روش، توليدكنندگان به موفقيت‌هاي چشمگيري در بازاريابي و افزايش فروش محصولات توليدي خود دست يافته‌اند.

ب) ليزينگ اهرمي يا اجاره اعتباري سه‌جانبه: در اين روش كه به‌طور عمده براي اجاره كالاهايي با قيمت بسيار بالا همانند كشتي‌، هواپيما، ماهواره، تأسيسات عظيم نفتي و ... بكار گرفته مي‌شود، شركت ليزينگ با استفاده از تسهيلات بانكي يا مؤسسات ديگر مالي، منابع لازم براي اجاره اهرمي را تأمين مي‌نمايد و از سوي ديگر با استفاده از منابع ياد شده اقلام مورد تقاضا را در چارچوب قراردادهاي ويژه به متقاضيان واگذار مي‌كند. اين شيوه از عمليات ليزينگ، ماهيتاً مي‌بايست به‌صورت سه جانبه منعقد و مبادله گردد.

ج) ليزينگ خريد و اجاره مجدد: براساس اين روش، متقاضي به‌ منظور تأمين نقدينگي مورد نياز، ماشين‌آلات يا تجهيزات متعلق به خود را به شركت ليزينگ مي‌فروشد و مجدداً همان كالا را در قالب قرارداد اجاره اعتباري‌، از شركت ليزينگ اجاره مي‌نمايد. بدين ترتيب، ضمن تأمين نقدينگي مورد نياز متقاضي، در پايان قرارداد، مالكيت مورد اجاره دوباره به فروشنده آن تعلق خواهد يافت.

ويژگي‌هاي خاص ليزينگ
صنعت ليزينگ از ويژگي‌هاي خاصي به شرح ذيل برخوردار است:
تخصص: دانش فني و تخصص در اين رشته از عمليات اعتباري، نسبت به ساير رشته‌ها محسوس‌تر و با اهميت‌تر است، زيرا موضوع مالكيت، اجاره و استرداد مورد اجاره، خريد و اجاره مجدد، ليزينگ به روش اهرمي، روش‌هاي پيچيده‌اي هستند كه يك شركت ليزينگ تنها با تكيه بر تجارب و تخصص‌هاي خود مي‌تواند از عهده آنها برآيد. به‌علاوه، روش اجاره عملياتي به نوبه خود مستلزم آشنايي با روش‌هاي علمي و محاسباتي خاص مي‌باشد.
سرعت عمل: يكي ديگر از ويژگي‌هاي صنعت ليزينگ، سرعت عمل در اخذ تصميم براساس تحقيق و بررسي جوانب امر مبتني بر شناخت لازم و كافي نسبت به رشته موردنظر است. در واقع، يك شركت ليزينگ ضمن در نظر گرفتن حداقل ريسك ممكن، پاسخگويي به تقاضاي متقاضيان را در كمترين زمان، ميسر مي‌سازد.
تمركز فعاليت: شركت‌هاي ليزينگ به دليل ماهيت فعاليت و در اختيار داشتن نيروهاي متخصص و كارآمد، نياز به سازمان گسترده و پيچيده‌اي دارند. متمركز كردن كليه واحدهاي سازمان در يك محل به دليل امكان دستيابي به نتيجه سريع‌تر، با استقبال بيشتر متقاضيان روبه‌رو مي‌شود.
انعطاف‌پذيري: يكي از خصوصيات ديگر عمليات ليزينگ، انعطاف‌پذيري آن است. درواقع، ليزينگ‌ها براساس مكانيزم‌هاي خاص خود و قراردادهاي متنوع، مي‌توانند خود را با شرايط متقاضي مطابقت دهند. اين خصوصيت در رابطه با پرداخت اقساط، تعديل مرحله‌اي قرارداد و تسويه زودتر از موعد و جايگزيني مستأجر، قابل ذكر است.
محدوديت‌هاي اعتباري: شركت‌هاي ليزينگ به دليل عدم تبعيت از مصوبات شوراي عالي بانك‌ها و با توجه به پوشش قابل قبول ريسك‌هاي احتمالي، مي‌توانند درخواست متقاضيان را از لحاظ ميزان اعتبار موردنظر به نحو مطلوب و با محدوديت‌هاي كمتر اجابت نمايند.

         

مزاياي عمليات ليزينگ:

- صرفه جويي در بكارگيري منابع مالي مستاجر
- انعطاف پذيري مطابق شرايط و انتظار مستاجر
- مقابله با تورم
- سهولت نسبي در مقايسه با ساير روشهاي استقراض
- امكان جايگزيني دارايي هاي جديد در ايران تاكنون 300 شركت ليزينگ به ثبت رسيده است كه بيش از 80 درصد فعاليت آنها در زمينه خودرو مي باشد.
فوايد ليزينگ:

 ليزينگ به عنوان الگويی جديد در تجارت از يکسو تامين کننده نيازهای مالی و پولی متقاضيان کـالا و از ديگرسو، فراهم کننده ابزار تولـيد انبوه در اقتصاد خرد و کلان خواهد بود.
­ ليزينگ برای متقاضيان موجب افزايش قدرت خريد، کاهش فشار نقدينگی و برخورداری از امکان آينده در حال ميگردد!
­ ليزينگ برای عرضه کنندگان موجب بازارسازی و تسريع در گردش فروش کالا از طريق بسترسازی بازار تقاضا ميگردد.
­ ليزينگ برای اقتصاد ملی موجب افزايش تقاضا، افزايش توليد، افزايش اشتغال، تعادل قيمتها و رونق اقتصادی ميگردد.
تحولات وسيعي كه در عرصه توليد و عرضه و تقاضا، طي نيم قرن اخير رخ داده است، موجب شده
است تا دست اندركاران سياستهاي اقتصادي دركشورها، برنامه هاي لازم را بــــراي تاسيس شركتهاي جديد كه مي توانند ابزارهاي اعتباري درجهت رشد صنايع و اقتصاد آنها محسوب شوند، در دستور كار خود قرار دهند.
واحدهاي ليزينگ (
LEASING) ازجمله چنين شركتهايي هستند كه چنانچه آئين نامه ها و مقررات فعاليت آنها به خوبي تدوين و تصويب شود مي توانند سهم خوبي در توسعه اقتصادي و صنعتي كشور داشته باشند.

از ليزينگ تعابير و تعاريف مختلفي شده است برخي آن را اجاره داري كه نوعي قرارداد و توافق ميان دو نفر اعم از فرد حقيقي و حقوقي است، تعريف كرده اند و گروهي آن را به صورت اجاره به شرط تمليك مي دانند. درهـــــرحال آنچه اهميت دارد بهره برداري از منفعت كالاي سرمايه اي و مصرفي كه قابليت اجاره دارد، است.
اهميت اجراي شيوه ليزينگ در كشورها براي رشد اقتصاد و صنايع تا آنجاست كه امروز نزديك به سه ميليون شركت در جهان به فعاليتهاي گوناگون ليزينگ مشغول مي باشند. بسياري به اشتباه تصور مي كنند اين پديده نو تنها در صنعت خودرو قابل اجرا بوده و كاربرد دارد. درحالي كه از آن در زمينه هاي اقتصادي، پزشكي، عملياتي، كمك خريد براي انواع قطعات و ليزينگ برون مرزي استفاده گسترده مي شود.
بنابراين مي توان گفت، ليزينگ، كاربردهاي وسيعي در اقتصاد جوامع دارد. در ايران كاربرد ليزينگ بيشتر در سرمايه و مسايل مالي مي باشد. برطبق آمارهاي جديد تا پايان سال 1384 تعداد شركتهاي ليزينگ در كشورمان بيش از300 شركت بوده است.
به طوركلي شركتهاي ليزينگ مستقيماً با مشتريان سروكار دارند و سعي بر اين دارند تا انتظارات مشتريان را درمورد ويژگيهاي كالاي مورد درخواست آنها تامين نمايند. ليزينگ از بدو پيدايش سابقه اجاره داري در تمام جوامع به قرنها پيش برمي گردد و نمي توان اذعان داشت كه محصول هزاره جديد است اما مي توان گفت كه امروز به صورت يك صنعت آن هم به شكل جهاني يا بيــــــن المللي، مورداستفاده قرار مي گيرد. يعني اجاره داري درموردهر نوع دارايي در هر كشور كه قابل تصرف و خريداري باشد، قابل اجرا است. اين دارايي ها مي تواند شامل زمين، نيروگاه، صنايع، رايانه ها، تجهيزات كارخانه اي، نرم افزارها، خودرو و هر نوع اموال منقول و غيرمنقول ديگر باشد كه بتوان منافع آنها را به ديگري واگذار كرد.

ارسال توسط: امین حسینی

منابع:

اقتصاد ایران

سایت مرکز اطلاع رسانی و اعتباری و اعتبار سنجیارسال شده در : شنبه 1 مرداد 1390 - توسط : انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com
بازديد : 402 بار دسته بندي : مدیریت اقتصادی و مالی نظر دهيد! [ ]


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

پيوند ها پيوند ها'

تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک

 • خرید وی پی ان

  سرور اختصاصی ایران

  پایان نامه کامپیوتر

  چاپ کاتالوگ چاپ بروشور

  تور آنتالیا

  خرید گیفت کارت ایکس باکس

  صرافی در تورنتو

  انجام تحقیق دانشجویی

  فروشگاه اینترنتی لباس

  خرید جم کلش

  خرید جم کلش رویال

  دانلود پايان نامه ارشد حقوق

  پايان نامه کشاورزي

  طراحی سایت

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود آهنگ جدید

  درج آگهی رایگان

  دانلود پروژه و پایان نامه

  دانلود فیلم

  تصفیه آب معصومی

  عکس نوشته عاشقانه

  خريد تاپ تيشرت شلوار

  کالای خواب

  خرید ساعت مچی

  تور لحظه آخری

  تور کیش

  غذای کنسرو شده

  ویتامین ب 12

  منابع نیاسین

  خشک کن فرش

  متخصصان و دانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد قم
 • بک لينک بک لينک
  خرید گیفت کارت ارزان اسپاتیفای استیم
  خرید آنلاین گیفت کارت گوگل پلی با گیفتی دات کام
  خاک پوششی
  تور ارزان کیش لحظه آخری
  هتل های 5 ستاره کیش
  تور کیش از مشهد لحظه آخری
  تور کیش نوروز 95
  دیدنی های جزیره کیش
  بلیط کیش ارزان قیمت
  بلیط پرواز کیش
  خرید گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی
  بزرگترین مرکز خرید و فروش گیفت کارت
  تور ارزان کیش نوروز 95