close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست

پیامدهای وال استریت


درباره سايت درباره سايت
نواندیشی در افغانستان(Rethinking in Afghanistan)
در عصری که جامعه ما با شروع کردن تلاشی عظیم و خیزشی گسترده بدنبال عصرطلایی گذشته و آینده می باشد ما بر آن شده ایم که با ایجاد پایگاهی در جهت افزایش سطح اطلاعات مدیریتی هموطنان، سهمی هر چند ناچیز در این راستا داشته باشیم. حال که شرایط در کشور عزیزمان افغانستان فراهم است و جوانان و مدیران ما شرایط لازم تحول در ایجاد محیط های کسب و کار امروزین را دارند، باید دلخوش باشیم که آینده با سرعت و شتابی دور از انتظار بهتر از گذشته به مدد خواهد آمد. وبلاگ مذکوردربرگیرنده موضوعات مدیریت، تجارت، رهبری، اقتصاد می باشد. امید که اندکی بتواند برایتان مفید واقع شود. هر نوع انتقادات و پیشنهادات سازنده شما، جهت بهتر شدن محتویات قابل قدراست . مرتضی رضایی

موضوعات موضوعات

مدیریت منابع انسانی

مدیریت اقتصادی و مالی

مدیریت تغییر

مديريت كسب و كار

مدیریت سرمایه و بازار بورس

حکایتها و خواندنی های مدیریتی


آرشيو آرشيو

بهمن 1394

مرداد 1391

تير 1391

خرداد 1391

ارديبهشت 1391

فروردين 1391

اسفند 1390

بهمن 1390

دی 1390

آذر 1390

آبان 1390

مهر 1390

شهريور 1390

مرداد 1390

تير 1390

خرداد 1390


نويسندگان نويسندگان

انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com (132)

مرتضی رضایی (0)


جستجوگر پيشرفته سايت

پیامدهای وال استریت


پیامدهای وال استریت

 

 

مرتضی رضایی - ماستری مدیریت مالی  متاسفانه در افغانستان به تبعات و تحلیل های مربوط به این بحران چندان توجهی نشده است.درصورتی که وابستگی شدید به کمک های مالی غرب و اروپا، نفوذ و رابطه بلندمدت وهمچنین سرمایه گزارهای (مستقیم و غیرمستقیم) توسط این کشورها را درافغانستان شاهد هستیم. اتفاقاتی که درچنین سطحی بین الملی به وقوع می پیوندد، برسیاست های دولت ها و نظارت بیش از پیش بر نهادها و سازمان های دولتی و خصوصی تلنگرجدی وارد می کند...
فردریک ویلهلم نیچه، فیلسوف معروف آلمانی معتقد بود مردم دو دسته اند: زیر دستان و بالادستان. اصالت و شرف متعلق به بالادستان می باشد و زیردستان فقط  به عنوان ابزاری برای اجرای عوامل بالادستان هستند. او با طرح نظریه «ابرمرد»، اعلام کرد غایت وجود، پیدایش مرد برتر است و زندگانی باید چنان باشد که مرد برتر بوجود بیاید. او توصیه می کرد که «خطرناک باش و چنان زندگی کن که گویی در حال جنگ هستی.» نیچه بیان داشت که باید میلیون ها انسان ضعیف و ناتوان را نابود کرد تا یک ابرمرد به وجود آید! او اعتقاد داشت که ضعفا نباید باشند تا قدرتمندان باشند. در اینجا قصد نقد و بررسی نظریه نیچه را نداریم. بررسی اوضاع حاکم بر جهان به خصوص رابطه بین کشورها نشان می دهد آنچه طی دهها و شاید صدها سال بر دنیا حاکم بوده، دقیقاً همان نگاهی است که سال ها پیش نیچه در نظریات فلسفی خودش به جهانیان بیان داشت.

پیدایش اصطلاحات چون (نظم جهانی) یا نظام دو قطب (کاپیتالیسم و کمونیسم) در سال های اولیه پس از جنگ جهانی دوم، نتیجه حکمرانی تفکری بود که به قیمت به دست آوردن قدرت و آنچه منافع ملی نامیده می شد، کشورهای ضعیف را مستحق بدترین رفتارها و سرنوشت ها می دانست. در این زمان اصطلاح قطب شمال و جنوب را برای خود برگزیدند.شمال برای استعمارگران وسرمایه داران،جنوب برای کشورها ضعیف و فقیر انتخاب شد.دراین دوران واژه توسعه یافته را برای خود و در حال توسعه را برای کشورها تحت سیطره خود نشان کردند.

تشکیل انواع و اقسام سازمان های بین المللی،موسسات،اتحادیه ها،حقوق بشر و...را می توان در چارچوب همین تفکر دانست.نظریه نیچه سالهای سال بر جهان حاکم بوده و هست و در دهه های اخیر در پوشش دموکراسی و حقوق بشر به نحو احسن در حال اجرا شدن می باشد.

کنفرانس برتون وودز Bretton-Woods Conference در سال ۱۹۴۴ ساختار اقتصادی جهان بعد از جنگ جهانی دوم بر اساس سیستم آمریکایی اقتصاد جهانی لیبرال شکل گرفت.آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم بعنوان قدرت برتر نظامی و اقتصادی و سیاسی مطرح شد.در سال 1950 تولید شکل گرفت و این روند تا سال 1980 ادامه داشت در این زمان تولید به صورت دست و پا شکسته و در چاچوب قوانین و مقررات سخت و خشک در حال رشد بود.سپس از 1980 تا سال 2005 آزاد سازی قوانین و مقرارت، بازارهای مالی و نهادهای مالی اتفاق می افتد.به عقیده بسیاری از تحلیل گران همین آزاد سازی مقررات ریشه بحران های بعدی شد.

بحران کنونی آینده جهان را تهدید می کند و باید گفت آینده روشنی هم برای آن نمی توان متصور بود. حال باید دید این بحران از کجا نشات گرفته است

داستان از ۸۰۰۰ میلیارد دلار وام مسکن شروع شد. بانک های آمریکایی چند سال پیش با پرداخت وام های آنچنانی به مردم، باعث رونق ساخت و ساز و درنتیجه افت شدید قیمت این کالا شدند. خریدار سال ها در حال پرداخت اقساط خانه ای بود که دیگر یک دهم قیمت آنچه قرار بود از این پس پرداخت کند را هم نداشت. بنابراین از خیر خانه و اقساط و پول خود گذشت و همه را دو دستی تقدیم بانک کرد. بانک ها ماندند و هزاران هزار خانه و...

در این زمان این کشور به عنوان تنها ابرقدرت باقی مانده در حال جنگی بود که گویا قرار نبود به این زودی ها تمام شود. هزینه ۱۳۰۰ میلیارد دلاری جنگ به عراق و افغانستان را هم به داستان بانک ها و خانه ها اضافه کنید.

نکته جالب توجه در بحران سال 2008  این است که اقتصاددانان در سال 2005 میلادی هشدارهای جدی به مقامات سیاسی آمريكا دادند که بحران بزرگی درراه است. این اقتصاددانان گفتند حباب مسکن شکل گرفته در آمريكا در حال ترکیدن است و ابزارهای مالی که در بورس آمريكا وجود دارد جهان را به سمت یک بحران خواهد برد.

 درزمینه ویژگی این بحران می توان گفت این بحران در واقع بحران بدهی هاست؛ بدهی دولت آمريكا همان حجم استقراض دولت فدرال است که از طریق انتشار اوراق قرضه دولتی توسط وزارت خزانه داری آمريكا به‌وجود می آید.

 هدف از انتشار این اوراق قرضه، تامین کسری بودجه سالیانه آمريكا بوده و حجم این بدهی ها به صورت انباشته به شدت در حال افزایش است. از سال 2003 میلادی، حجم این بدهی ها سالیانه 500 میلیارد دلار افزایش می یافت که نشان می دهد هر سال دولت آمريكا با کسری بودجه مواجه بوده است. این موضوع تا سال 2008 میلادی یعنی سالی که بحران مالی آمريكا اتفاق افتاد، ادامه داشته که در این سال، بدهی این کشور به یک تریلیون دلار رسید. در سال بعد از آن یعنی سال 2009 بدهی این کشور به 1.2 تریلیون دلار رسید و در سال 2010 به 1.7 تریلیون دلار افزایش یافت. میزان حجم انباشته شده این بدهی ها تا ابتدای شهریور ماه امسال به مبلغ 14.3 تریلیون دلار افزایش یافت. در صورتی که تولید ناخالص آمريكا را حدود 15 تریلیون دلار در نظر بگیریم، این میزان بدهی حدود 97 درصد تولید ناخالص داخلی آمريكا را تشکیل می دهد.

 در همین رابطه باید گفت آمريكا در عین حال هم بزرگ‌ترین تولید کننده دنیا و هم بزرگ‌ترین بدهکار(بدهی های دولت آمریکا www.usdebtclock.org) جهان است.

 ما در مورد کشوری صحبت می کنیم که 25 درصد اقتصاد دنیا را در اختیار دارد پس مطمئنا این بحران بر سایر کشورهایی که چه از لحاظ اقتصادی و سیاسی با آمریکا در ارتباط هست تاثیر گذار می باشد. در تمام این سال ها اروپا به دنباله رو آمريكا تبدیل شده است، حال که آمريكا که بزرگترین تکیه گاه سرمایه داری است با بیماری سختی مواجه شده است باید دید در اروپا چه اتفاقی خواهد افتاد. این بحران یک حرکت و ناآرامی اجتماعی است که آثار وضربات فراوانی برای نظام سرمایه داری دارد.

در این بحران اقتصادانان دو نظریه را مطرح می کنند.نظریه اول معتقد است که دولت آمریکا از این وضعیت  مانند بحران های گذشته (سال 1930) موفق خارج می شود و دوباره قدرت بلامنازع در سطح جهان خواهد شد.در مقابل این نظریه عده ایی مخالف هستند وبه دلایلی این بازگشت قدرت را منتفی می دانند:1.در سال های اخیر قیمت حامل های انرژی در آمریکا از 20 دلار به 100 دلار رسیده در صورتی که این تغییر قیمت در انرژی سال های سال بدون تغییر مانده بود.2.وضیعت اقتصادی آمریکا بعد ازجنگ جهانی دوم بدلیل دوری از جنگ بسیار مناسب بود.در این زمان اروپاییان را ازلحاظ اقتصادی (طرح مارشال) کمک کرد که باعث رشد اقتصادی جوامع اروپایی شد. درحال حاضر آمریکا رقبایی جدی در اروپا و شرق در مقابل خود می بیند.3.بدلیل افزایش تولید و هزینه بالای نیروی انسانی در آمریکا بسیاری از شرکت های چند ملیتی از آمریکا به چین و سایر کشورها انتقال داده شدند.

در مقاله ایی پروفسور پورتر به این نکته اشاره دارد که آمریکا استراتژی بلندمدت اقتصادی ندارد. به عبارت دیگر مجموعه منسجمی از سیاست ها که رقابت پذیری  این کشور را در بلندمدت تضمین کند، وجود ندارد. استراتژی دربردارنده اولویت بندی های مشخصی است که براساس درک ما از نقاط قوتی است که باید آنها را حفظ کرده و نقاط ضعفی است که بیش از همه موفقیت ما را تهدید می کند.استراتژی به ما می گوید که «چه باید بکنیم و البته چه نباید بکنیم» در زمان مقابله با بحران تجربه به ما می آموزد که گام هایی که برای حل مشکلات کوتاه مدت برداشته می شود باید با استراتژی بلندمدت ما نیز همسو باشد. این در حالی است که در حال حاضر نمی توان با قاطعیت گفت گام هایی که برداشته می شود مهم ترین اقداماتی است که باید در راستای موفقیت بلندمدت اقتصادی برداشته شود.

سیستم سیاسی آمریکا به خصوص با توجه به تحولات آن در سال های اخیر تا حد زیادی منجر به فقدان تفکر استراتژیک در سطح دولت مرکزی (فدرال) می شود. به جای اتخاذ یک  خط مشی دراز مدت اقتصادی، دولتمردان اغلب شیوه ها جزئی نگر و کوتاه مدت را به کار گرفته اند. اقتصاد آمریکا عملکرد بسیار چشمگیری داشته است اما رقابت پذیری گذشته آن تا حد زیادی شکننده شده است. سیاست های دولت مرکزی توان کارآفرینی آمریکا را با افزایش بدون دلیل هزینه ها و پیچیده کردن کسب و کار به خصوص برای شرکت های کوچک، تحلیل برده است. مقررات دست و پاگیر استخدام، محیط زیست و مسوولیت های مربوط به محصولات تولیدی شرکت ها باید جای خود را به راهکارهای بهتری بدهند که هزینه های مادی و قانونی برای شرکت ها دارند اما منافع عده ای مانع از آن است.

آمریکا تبدیل به کشوری با مالیات بالا شده، هم از نظر نرخ مالیات و هم از نظر میزان بوروکراسی و پیچیدگی های اداری آن. گلوگاه های اقتصادی در بخش زیرساخت ها به دلیل هزینه های ناکافی و ناکارآمد، هزینه های اقتصادی آمریکا که وابستگی بالایی به حمل ونقل ولجستیک دارد را افزایش داده است. آمریکا از نظر مصرف انرژی، ناکارآمد است اما سیاست های عمومی نتوانستند مصرف بهینه را ترویج کنند. هزینه های بهداشت و درمان بیش از اندازه بالاست اما تلاش جدی برای ایجاد یک سیستم بهداشت و درمان هماهنگ، کاملاً انجام نمی شود. در مجموع این هزینه های غیرضروری و تحمیلی به کسب و کار به همراه شکاف مهارتی کافی است تا سرمایه گذاری از جمله سرمایه گذاری شرکت های آمریکایی را به خارج از کشور براند. به جای جست وجوی دلایل اصلی فرار سرمایه به سایر کشورها احزاب بر سر بستن راه های گریز از مالیات بحث می کنند در حالی که آمریکا یکی از بالاترین نرخ های مالیات بر شرکت ها را دارد.

همین مشکلات و معضلات باعث شد تا هزاران تن از معترضان آمریکا از 17 سپتامبر (26 شهریورماه1390) در یک پارک در منطقه مالی "منهتن" نیویورک تجمع کرده اند و به وضع اقتصادی و سیاسی آمریکا، طمع شرکت های سهامی بزرگ و بانک ها و تسلط آنها بر سیاستمداران اعتراض کنند.

البته درسال 1930 نیز به دلیل نبود قوانین و مقررات مؤثر در نظام بانکی آمریکا بحرانی به وجود آمده بود که با بکارگیری ابزارهایی پس ازگذشت 4 سال‌ توانستند این بحران را کنترل کنند.یکی از تفاوت های بحران 1930 با 2008  در این است که گستردگی ارتباط بین مردم باعث شده تا درکمترین زمان از رویدادهای متفاوت درهر نقطه از جهان با خبر شوند که در موضوع مربوطه نیز مردم با اطلاع از صدمات خود از بازار سرمایه اعتراضات خود را نشان داده‌اند.

مشکل اصلی اعتراضات در نیویورک این است که نه رهبری دارد و نه شخص و نظام خاصی را هدف قرار داده است و شعارهایی هم که می دهند هم تقریبا مبهم است. مثلا شعارهایی که داده می شود از این قبیل است: پول از سیستم اقتصادی باید خارج شود. می دانیم این شعار ناپخته و نابجا است. بنگاه ها و شرکت های چند ملیتی باید جمع شوند و مردم به جای این شرکت ها قرار بگیرند. گرفتن مالیات یک درصدی از کلیه معاملاتی که در بورس و فرابورس انجام می گیرد که این کار هم به دلیل پیچیدگی این معاملات غیر ممکن است. شعارهای این معترضان کاملا نسنجیده بوده و هیچ یک، مبنای اقتصادی ندارد. می توان از این شواهد استفاده کرد و گفت یک سری از مردم عادی دست به اعتراض زده اند که به این افراد برچسب سوسیالیت بودن زده می شود که بعد از چند روز با گسترش اعتراضات دیدند این حرف ها راه به جایی نمی برد. این افراد از قشر متوسط جامعه بوده که درد و رنج را می فهمند و برای همین دست به اعتراض زده اند.

 

 

نگرانی اجتماعی که در این بحران وجود دارد این است که همه کوشش ها برای نجات سرمایه و بانک ها است، زیرا این ذات نظام سرمایه داری است که در این نظام اصل بر حفظ و تراکم و تکاثر سرمایه است. مبنای سرمایه داری بر اساس سرمایه بوده و متفکران این نظام اعتقاد دارند اگر می خواهیم از این بحران خارج شویم باید سرمایه و بانک ها و شرکت های بزرگ مالی را نجات داد. در این نظام معیارها و سنجش رشد و ارزش همه بر مبنای سرمایه است.

 

وقتی به این بحران می رسیم علمای این نظام می گویند که برای حل این بحران باید سرمایه نجات پیدا کند. 800 میلیارد پوند در انگلستان به بانک ها کمک شده است. میزان کمک به این موسسات در کشورهای غربی مشخص نیست ولی باید گفت تریلیون ها دلارها به این شرکت ها کمک شده است.

 

از سال 2008 تاکنون حقوق مدیران مالی شرکت ها تا حدود 25 میلیون دلار افزایش یافته است، چون از این طریق می خواهند مدیران مالی عالی را جذب کنند و مهم نیست که این در این بین چند کارگر اخراج شوند!

 

قطعا این بحران برای نظام سرمایه داری آثار جدی به همراه خواهد داشت که این موضوع به ذات این بحران برمی گردد و باید گفت در تمام بحران های گذشته اختلاف طبقاتی کاهش می یافته است ولی در بحران مالی سال 2008 این اتفاق نیفتاده و اختلاف طبقاتی کاهش نیافته است.

 

نبود قانون برنظارت دقیق در بانک ها را ازعوامل شروع بحران می توان ذکر کرد.سودهای فراوان  بدست آمده مانع ازاقدام های مناسب برای جلوگیری از این بحران توسط اشخاص شد. این باور که بخش های خصوصی دراستفاده از نیروی متخصص در تمامی حوضه ها وهمچنین حرکت درلبه قانون ورقابت باعث پیچیدگی در نظارت ها می شوند، امری بدیهی است.در حال حاضر در غرب به بکارگیری سیستمی که در آن دولت با اخذ مالیاتی متفاوت ازشرکت ها بدنبال نظارت بیشتربرنهادهای مالی است،توجه می شود.

در حال حاضر مسئولان آمریکایی و اروپایی سرگرم پیش بینی‌های لازم برای حل این معضل هستند که می توان انتظار داشت در سال آینده از حجم این بحران‌ کاسته شود. درعین حال بحران جهانی، محکی جدی برای نظام سرمایه داری و استراتژی های پیش روی رهبران سیاسی و اقتصادانان غربی است.

در پایان به این مطلب می توان اشاره کرد که متاسفانه در افغانستان به تبعات و تحلیل های مربوط به این بحران چندان توجهی نشده است.درصورتی که وابستگی شدید به کمک های مالی غرب و اروپا، نفوذ و رابطه بلندمدت وهمچنین سرمایه گزارهای (مستقیم و غیرمستقیم) توسط این کشورها را درافغانستان شاهد هستیم. اتفاقاتی که درچنین سطحی بین الملی به وقوع می پیوندد، برسیاست های دولت ها و نظارت بیش از پیش بر نهادها و سازمان های دولتی و خصوصی تلنگرجدی وارد می کند.

سوالاتی که ذهن من را به خود مشغول کرده این است که آیا دولت برای مصون ماندن ازتبعات بحران درافغانستان چه درآینده وحال چاره ای اندیشیده است ؟ سیاست های کلان اقتصادی کشوردرمواجه با بحران چه تغییری می کند؟نظارت بر سیستم بانکی و نهادهای مالی در افغانستان چگونه است؟ و... .

.

منابع:

 

پورتر،مایکل: نیاز آمریکا به استراتژی اقتصادی، ترجمه: ابراهیم نژاد،روح الله، نشریه Business Week (2008نوامبر).

فبوزی،فرانک- مودیلیانی،فرانکو-فری،مایکل:مبانی بازارها و نهادهای مالی، ترجمه:تبریزی،حسین،انتشارات پیشبرد،چاپ سوم،سال(1389)تهران.

جعفر،بلوری:جنبش وال استریت بحران اقتصادی و نیچه،روزنامه کیهان,سال(1390آبان ماه).

www.sarihnews.com/economic/739-1390-08-02-21-40-02

www.fa.wikipedia.org

www.bbcpersian.com

www.usdebtclock.orgارسال شده در : جمعه 4 آذر 1390 - توسط : انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com
بازديد : 294 بار نظر دهيد! [ ]

مرتبط باموضوع :نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

پيوند ها پيوند ها'

تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک

 • خرید وی پی ان

  سرور اختصاصی ایران

  پایان نامه کامپیوتر

  چاپ کاتالوگ چاپ بروشور

  تور آنتالیا

  خرید گیفت کارت ایکس باکس

  صرافی در تورنتو

  انجام تحقیق دانشجویی

  فروشگاه اینترنتی لباس

  خرید جم کلش

  خرید جم کلش رویال

  دانلود پايان نامه ارشد حقوق

  پايان نامه کشاورزي

  طراحی سایت

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود آهنگ جدید

  درج آگهی رایگان

  دانلود پروژه و پایان نامه

  دانلود فیلم

  تصفیه آب معصومی

  عکس نوشته عاشقانه

  خريد تاپ تيشرت شلوار

  کالای خواب

  خرید ساعت مچی

  تور لحظه آخری

  تور کیش

  غذای کنسرو شده

  ویتامین ب 12

  منابع نیاسین

  خشک کن فرش

  متخصصان و دانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد قم
 • بک لينک بک لينک
  خرید گیفت کارت ارزان اسپاتیفای استیم
  خرید آنلاین گیفت کارت گوگل پلی با گیفتی دات کام
  خاک پوششی
  تور ارزان کیش لحظه آخری
  هتل های 5 ستاره کیش
  تور کیش از مشهد لحظه آخری
  تور کیش نوروز 95
  دیدنی های جزیره کیش
  بلیط کیش ارزان قیمت
  بلیط پرواز کیش
  خرید گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی
  بزرگترین مرکز خرید و فروش گیفت کارت
  تور ارزان کیش نوروز 95