close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست

نئولیبرالیسم


درباره سايت درباره سايت
نواندیشی در افغانستان(Rethinking in Afghanistan)
در عصری که جامعه ما با شروع کردن تلاشی عظیم و خیزشی گسترده بدنبال عصرطلایی گذشته و آینده می باشد ما بر آن شده ایم که با ایجاد پایگاهی در جهت افزایش سطح اطلاعات مدیریتی هموطنان، سهمی هر چند ناچیز در این راستا داشته باشیم. حال که شرایط در کشور عزیزمان افغانستان فراهم است و جوانان و مدیران ما شرایط لازم تحول در ایجاد محیط های کسب و کار امروزین را دارند، باید دلخوش باشیم که آینده با سرعت و شتابی دور از انتظار بهتر از گذشته به مدد خواهد آمد. وبلاگ مذکوردربرگیرنده موضوعات مدیریت، تجارت، رهبری، اقتصاد می باشد. امید که اندکی بتواند برایتان مفید واقع شود. هر نوع انتقادات و پیشنهادات سازنده شما، جهت بهتر شدن محتویات قابل قدراست . مرتضی رضایی

موضوعات موضوعات

مدیریت منابع انسانی

مدیریت اقتصادی و مالی

مدیریت تغییر

مديريت كسب و كار

مدیریت سرمایه و بازار بورس

حکایتها و خواندنی های مدیریتی


آرشيو آرشيو

بهمن 1394

مرداد 1391

تير 1391

خرداد 1391

ارديبهشت 1391

فروردين 1391

اسفند 1390

بهمن 1390

دی 1390

آذر 1390

آبان 1390

مهر 1390

شهريور 1390

مرداد 1390

تير 1390

خرداد 1390


نويسندگان نويسندگان

انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com (132)

مرتضی رضایی (0)


جستجوگر پيشرفته سايت

نئولیبرالیسم


 

امروز مقاله ی جالب در مورد نئولیبرالیسم و نقش های متفاوت آن در اقتصاد و سیاست خواندم که قسمتی هایی از آن را برای شما عزیزان در ادامه مطلب قرار دادم.

                 

در ابتدا می‌گوییم که نظریه‌های اقتصادی نئولیبرالی بازنمودگر پروژه‌ای ایدئولوژیک هستند که بر مفاهیمی انتزاعی مبتنی است (همچون انتظارات عقلانی، بیشینه‌سازی سودمندی، بازارهای آزاد، الخ) که بهره‌وری بازار را مسلم می‌گیرند و بنابراین به نوعی مفهوم‌پردازی دوباره از نقش دولت در اقتصاد دست می‌زنند: یعنی، دولت باید به تقویت «حکمرانی قانون» بپردازد نه آنکه صاحب یا مجری کسب و کارها یا خدمات رفاهی باشد. این فرم از گفتمان در سرتاسر شبکه‌های جهانی متفکران و حامیان نئولیبرالیسم گسترش یافته است؛ شبکه‌هایی که در مکان‌های مشخصی در سرتاسر دنیا موضع دارند: برای مثال، در لندن و واشنگتن. جذب ایده‌های نئولیبرالی‌ در سیاست‌های مشخص دولتی، بازتابی از وصلت پروژه سیاسی نئولیبرالیسم با استراتژی‌های تحت هدایت دولت است؛ استراتژی‌هایی که به ارتقای نئولیبرالیسم از رهگذر تعدادی فرآیند مشخص می‌انجامد که ایده‌های سرشت‌نمای خود این فرآیندها عبارتند از: خصوصی‌سازی، آزادسازی، بازارسازی، عدم تنظیم و پول‌گرایی. با این حال، انگیزه‌های سیاسی و ترجیحات سیاسی این استراتژی‌ها با یکدیگر تفاوت می‌کنند- آن هم بسته به جایی که استراتژی‌های یادشده به کار گرفته می‌شوند. از همین رو برنر و دیگران (2010) استدلال می‌کنند که این پروژه‌های دولتی در پیاده‌سازی و به‌کار بستن نئولیبرالیسم، بر زمینه خاص آن دولت خاص وابسته هستند [یعنی به شرایط خاص اجتماعی، سیاسی و زیست‌شناسی کشور]؛ به عبارت دیگر، فرآیند نئولیبرال‌سازی باعث می‌شود که دورنماهای نهادینه مناطق تحت‌الشعاع این فرآیند دگرگون و از نو ساخته شود [به زبان ساده‌تر، همه نهادها و نهادسازی‌ها در چنین کشوری تحت تاثیر فرآیند نئولیبرال‌سازی قرار خواهند گرفت] و این همه یعنی نئولیبرال‌سازی ابدا فرآیندی یکنواخت و یک‌شکل نیست، بلکه در مناطق متفاوت تغییرات متناسب با هر منطقه را از سر مي‌گذراند و به نسخه‌ خاص آن منطقه بدل می‌شود.بنابراین می‌توان فرم‌های متفاوت نئولیبرالیسم را همراه با تاثیرات متفاوت نئولیبرال‌سازی تبیین کرد؛ تاثیراتی که نه تنها در شرایط انضمامی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بلكه همچنین به لحاظ جغرافیایی رخ داده است، زیرا نئولیبرالیسم در چندین مقیاس و سطح کار می‌کند. برای مثال، نفوذ و تاثیرگذاری نئولیبرالیسم در پروژه‌های محلی، سیاست‌های ملی دولتی و نهادهای فراملیتی همچون سازمان تجارت جهانی و بانک جهانی آشکار است. اگرچه فرم‌هایی که نئولیبرالیسم به خود می‌گیرد و واکنش‌هایی که نسبت به هر یک از این فرم‌ها داده می‌شود، تفاوت‌های گوناگونی با یکدیگر دارند، اما موضوع تغییرات و چگونگی آنها در نئولیبرالیسم مساله‌ای تجربی و تجربه‌گرایانه است و باید از رهگذر پژوهش‌های دقیق به آن پاسخ داد. با این حال، می‌توان به لحاظ مفهوم‌پردازانه نئولیبرالیسم را یک پروژه اقتصادی‌ـ‌سیاسی هژمونیک در نظر گرفت و پژوهشگران بسیاری نیز همین فرض را برگزیده‌اند. 


به طور خاص، آدام تیکل و جمی پک (2003) استدلال می‌کنند که بهترین توصیف برای نئولیبرالیسم چنین است: «نئولیبرالیسم فرآیند بسیج قدرت دولتی در راستای گسترش و بازتولید قاعده بازار است؛ گسترش و بازتولیدی که خود به شکلی متناقض رخ می‌دهد و می‌توان آنها را جهت سهولت تحلیل به دو مرحله پس‌زدن و پیش‌نهادن تقسیم کرد.» 


همه آنچه گفتیم، این دلالت مهم را نیز در خود دارد: بیش از حد ساده‌انگارانه است که تصور کنیم نئولیبرالیسم در نهایت به «محو کردن» دولت می‌انجامد، زیرا نئولیبرالیسم متضمن تغییر فرم پیشینی مداخله دولتی به فرم‌های جدیدی از حکمرانی یا حاکمیت1 است که بن‌مایه آنها را نوعی «منطق رقابتی‌بودن» شکل می‌دهد. خود این منطقِ رقابتی‌بودن دربردارنده موارد روبه‌رو است: سیاست‌های کاری «فعال» و انعطاف‌پذیر؛ نظام‌های کالایی‌سازی نوین همچون حقوق مالکیت فکری و داد‌و‌ستد مواد کربنی؛ ریاضت اقتصادی؛ و مخارج عمومی هزینه‌شده در سمت تقاضای بازار (یعنی آموزش، زیرساخت‌ها، و الخ). به عقیده پک و تیکل (2002)، می‌توان به وضوح جابه‌جاشدن محل تاکید مداخلات دولتی طبق پروژه نئولیبرالیسم را در طی زمان دید. برای مثال، تاچریسم و ریگانیسم نماینده بارز «پس‌زدن» تنظیم، مالکیت دولتی و خدمات رفاهی در دهه 1980 هستند؛ یعنی همان سیاست‌گذاری‌هایی که عمدتا موتور محرکه آنها شیفتگی به تورم بر اساس ایده‌های پول‌گرایانه بود2 و فرم‌های متفاوتی از خصوصی‌سازی را موجب می‌شد. دلیل به‌وجود آمدن این مرحله تاریخی از نئولیبرالیسم را باید «فشارهای خارجی» دانست، یعنی فشارهایی که خود نئولیبرالیسم القا نکرده و درونماندگار یا ذاتی خودش نبودند. از جمله این فشارهای خارجی می‌توان به «بحران ساختاری» دهه 1970 و گسترش‌یافتن نئولیبرالیسم به جنوب3 از خلال «توافق‌نامه واشنگتن» بود: این «توافق‌نامه» از «اصلاحات» در کشورهای جنوب دفاع می‌کند تا درآمدهای تجاری متعاقب جهت جبران بدهی‌های این کشورها مورد استفاده قرار گیرند. جابه‌جایی بعدی به سوی مرحله «پیش‌نهادن»، به‌ خصوص از خلال بازارسازی، در دهه 1990 آشکار می‌شود؛ آن هم زمانی که کشورهای شمال برای جذب تضادهای «درونی» ــ همچون بیکاری گسترده ــ که ذاتی پروژه نئولیبرالی هستند، به دنبال راه‌حل بودند. در این مرحله، اقتصادهای سیاسی و ملی معضلی بر سر راه اقتصاد جهانی در حال ظهور تلقی شدند و این امر به مقیاس‌بندی دوباره شیوه حاکمیت انجامید. به عبارت دیگر، نقشه حاکمیت باید به مقیاسی کوچک‌تر کشیده شود (و شد)، آن هم به گونه‌ای که عوامل فعال محلی تشویق می‌شوند تا اولویت‌ها و اهداف خود را به ‌طور ملی یا حتی بیش از آن به ‌طور بین‌المللی و در راستای منطق رقابت‌پذیری جهت‌دهی کنند و ارائه دهند. 
پس در نهایت ما با استراتژی‌های «رقابت‌ـ‌ تا‌ـ‌ آخرین‌ـ‌ نفس»4 یا «همسایه‌ات- ‌را‌ـ ‌فقیر‌ـ ‌کن»5 طرف هستیم که در آنها مسوولیت‌پذیری برای ارائه اولویت‌های سیاسی هر چه بیشتر و بیشتر کاهش می‌یابد و دست آخر مدل جدیدی از شهروندی را نتیجه می‌دهد که مسوولیت‌ها و حقوق اجتماعی در آن، «کاستی»‌های شخصی (همچون بیکاری) را «شکست» خودِ فرد و نه جامعه تلقی می‌کند. تشویق افراد (و نهادهای محلی) به رقابت بر سر منابع بخش دولتی یا خصوصی راهی را فراهم می‌آورد که از خلال آن دولت بازار بتواند سوژه‌های فردگرای جدیدی را برای قاعده بازار پرورش دهد؛ آن هم در حالی که دولت بازار در مقامِ عامل تسهیل‌کننده «تنظیم دوباره» و گسترش بازار تعریف شده است.افراد در مقام سوژه‌های عقلانی ساخته می‌شوند.6 آنها تشویق می‌شوند تا در بازارهای کار انعطاف‌پذیر به رقابت بپردازند و رقابت‌شان نیز به کارآفرینی، آموختن مادام‌العمر و مهارت‌های قابل انتقال (یعنی قابلیت کارمند بودن) بستگی دارد؛ به اين ترتیب مسوولیت عدالت اجتماعی، رفاه و سلامت از دوش دولت برداشته و بر گرده فرد گذاشته می‌شود. نمونه بارز و البته کریهی از چگونگی اعمال ایده یادشده از این قرار است: گسترش اعتبار مصرف‌کننده [برای خرید کالا] ــ و نتیجتا گسترش بدهی این مصرف‌کننده‌ها ــ در آمریکا و بریتانیا که در اصل به خاطر رکود دستمزدهای واقعی نشات‌گرفته از بازارهای کار انعطاف‌پذیر و بیکاری به اجرا درآمد. 
اعتبار سهل‌الوصول و متعاقب آن افزایش سطوح بدهی‌ها، خانوارهای بسیاری را در طی بحران کنونی در تنگنایی اسفبار قرار داده است. مردم جهت مبارزه با این فردی‌سازی و بازاری‌سازی مسوولیت‌ها واکنش‌های گوناگونی را از خود نشان داده‌اند و محققان بسیاری نیز بدیل‌هایی را پیش کشیده‌اند که همگی نیازمند مطالعه و پژوهش بیشتر است.


یادداشت‌ها:
(1) پس از تحلیل‌های میشل فوکو در رابطه با نئولیبرالیسم، سرمایه‌داری متاخر و قدرت، نظریه حاکمیت جایگزین نظریه‌ «دولت» شد. به‌عبارت دیگر، دولت به ‌عنوان یک ابرنهاد یا صاحب تمامی قدرت در نظر گرفته نمی‌شود، بلکه نهاد عظیمی بین دیگر نهادها و بخشی هرچند مهم و تاثیرگذار از شبکه سرتاسری قدرت است. به اين ترتیب، باید نقش دولت را با نظر به استراتژی‌ها و فنون‌ حکمرانی یا حاکمیت تحلیل کرد و نه به عنوان نوعی حاکم یکه و مطلق.

(2) با روی کار آمدن ریگان و تاچر این ایده اقتصادی رایج شد که رشد اقتصادی لاجرم نیاز به درصدی از تورم دارد و کاهش سطح قیمت‌ها به رکود خواهد انجامید. دولت بریتانیا با الهام از این ایده تورم هدف دو درصد را تعیین کرد تا همیشه تنظیم را به نحوی پیش ببرد که دو درصد تورم باقی بماندو پایین‌تر نرود. 

(3) پس از محو تمایزهای شرق و غرب و جهان سوم، نظریه‌پردازان پسا‌ـ‌استعماری ایده کشورهای جنوب و کشورهای شمال را پیش کشیدند. کشورهای شمال، کشورهای توسعه يافته‌ای هستند که در سلسله‌مراتب جهانی بر کشورهای توسعه‌نیافته جنوب به لحاظ اقتصادی و سیاسی برتری دارند و به باور نظریه‌پردازان پسا‌ـ‌استعماری، هنوز به استعمار آنها- از خلال فرآیندهای جهانی‌سازی- دست می‌زنند.

(4) و (5) این دو اصطلاح هر دو به وضعیتی اقتصادی اشاره می‌کنند که در آن افراد (یا موجودیت‌های فردی مثل یک کشور، یک نهاد، یک شرکت و ...) برای رفع بحران‌های خویش یا بیشینه‌سازی سود خود تلاش می‌کنند، اما در نهایت با اتخاذ برخی تصمیمات کار اَنها به بدترشدن خود و دیگران می‌انجامد. برای مثال، یوهان رابینسون می‌گوید آمریکا و دیگر اقتصادهای بزرگ در طی بحران دهه 1930 از این روش استفاده کرده‌اند.

(6) بر اساس نظریه‌ای که نویسندگان این مقاله بر مبنای آن می‌نویسند، نمی‌توان سوژه را از‌پیش‌ساخته‌شده در نظر گرفت. به عبارت دیگر، سوژه هرگز متعین نیست، بلکه ساخته می‌شود. بنابراین، سوژه انتظارات عقلانی یک پیش‌فرض یا امرداده‌شده و طبیعی نیست، بلکه ساخته می‌شود.

منبع: کتاب «آغاز و انجام نئولیبرالیسم: سقوط یک نظم اقتصادی؟»، نیویورک و لندن: انتشارات زد بوکز، 2010. 

 ارسال شده در : سه شنبه 8 آذر 1390 - توسط : انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com
بازديد : 258 بار نظر دهيد! [ ]

مرتبط باموضوع :نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

پيوند ها پيوند ها'

تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک

 • خرید وی پی ان

  سرور اختصاصی ایران

  پایان نامه کامپیوتر

  چاپ کاتالوگ چاپ بروشور

  تور آنتالیا

  خرید گیفت کارت ایکس باکس

  صرافی در تورنتو

  انجام تحقیق دانشجویی

  فروشگاه اینترنتی لباس

  خرید جم کلش

  خرید جم کلش رویال

  دانلود پايان نامه ارشد حقوق

  پايان نامه کشاورزي

  طراحی سایت

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود آهنگ جدید

  درج آگهی رایگان

  دانلود پروژه و پایان نامه

  دانلود فیلم

  تصفیه آب معصومی

  عکس نوشته عاشقانه

  خريد تاپ تيشرت شلوار

  کالای خواب

  خرید ساعت مچی

  تور لحظه آخری

  تور کیش

  غذای کنسرو شده

  ویتامین ب 12

  منابع نیاسین

  خشک کن فرش

  متخصصان و دانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد قم
 • بک لينک بک لينک
  خرید گیفت کارت ارزان اسپاتیفای استیم
  خرید آنلاین گیفت کارت گوگل پلی با گیفتی دات کام
  خاک پوششی
  تور ارزان کیش لحظه آخری
  هتل های 5 ستاره کیش
  تور کیش از مشهد لحظه آخری
  تور کیش نوروز 95
  دیدنی های جزیره کیش
  بلیط کیش ارزان قیمت
  بلیط پرواز کیش
  خرید گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی
  بزرگترین مرکز خرید و فروش گیفت کارت
  تور ارزان کیش نوروز 95