close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست

China Foreign Investment in Afghanistan


درباره سايت درباره سايت
نواندیشی در افغانستان(Rethinking in Afghanistan)
در عصری که جامعه ما با شروع کردن تلاشی عظیم و خیزشی گسترده بدنبال عصرطلایی گذشته و آینده می باشد ما بر آن شده ایم که با ایجاد پایگاهی در جهت افزایش سطح اطلاعات مدیریتی هموطنان، سهمی هر چند ناچیز در این راستا داشته باشیم. حال که شرایط در کشور عزیزمان افغانستان فراهم است و جوانان و مدیران ما شرایط لازم تحول در ایجاد محیط های کسب و کار امروزین را دارند، باید دلخوش باشیم که آینده با سرعت و شتابی دور از انتظار بهتر از گذشته به مدد خواهد آمد. وبلاگ مذکوردربرگیرنده موضوعات مدیریت، تجارت، رهبری، اقتصاد می باشد. امید که اندکی بتواند برایتان مفید واقع شود. هر نوع انتقادات و پیشنهادات سازنده شما، جهت بهتر شدن محتویات قابل قدراست . مرتضی رضایی

موضوعات موضوعات

مدیریت منابع انسانی

مدیریت اقتصادی و مالی

مدیریت تغییر

مديريت كسب و كار

مدیریت سرمایه و بازار بورس

حکایتها و خواندنی های مدیریتی


آرشيو آرشيو

بهمن 1394

مرداد 1391

تير 1391

خرداد 1391

ارديبهشت 1391

فروردين 1391

اسفند 1390

بهمن 1390

دی 1390

آذر 1390

آبان 1390

مهر 1390

شهريور 1390

مرداد 1390

تير 1390

خرداد 1390


نويسندگان نويسندگان

انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com (132)

مرتضی رضایی (0)


جستجوگر پيشرفته سايت

China Foreign Investment in Afghanistan


سرمایه گذاری خارجی چین در افغانستان

China Foreign Investment in Afghanistan


مرتضی رضایی(ماستری مدیریت مالی)مقدمه

چین با بیش از 1.3 میلیارد نفر سکنه پرنفوس ترین و با وسعت 9.6 میلیون کیلومتر مربع،سومین کشور وسیع دنیاست.این کشو که در شرق قاره آسیا واقع شده است توسط حزب کمونیست و در قالب نظام تک حزبی اداره می شود.

چين  شرقا با كوریای شمالي، از شمال شرقی با روسيه ، از شمال غربي با قزاقستان، قرقيزستان وتاجيكستان ، غربا با افغانستان ، پاكستان، هند و نپال، از جنوب غربي با ميانمار و جنوبا با لائوسو و ويتنام مرز مشترك دارد. اين كشور با حفظ حاكميت دولت بر مالكيت عمومي، سياست درهاي باز بر روي ديگر كشورها را اتخاذ و شروع به  اصلاحات ساختار اقتصادي داخلي نمود و پس از عبور از مرحله دشوار تثبيت نظام و ایستادن روي پاي  خود ، مرحله ي رشد،شكوفايي و خيزش خود را آغاز كرد.

ساختار اقتصادي كشور چين از يك كشور درون گرا  به كشوري با اقتصاد پويا و برون گرا، مبتني بر بازار آزاد تغییر يافت.چين ساختار اقتصادي خود را در سه مرحله تكميل كرد:

 

در مرحله اول: با طراحي توسعه موزون، صنايع داخلي و گار گاه هاي  خورد صنعتي  را درسراسر كشور  پخش كرد و با حمايت از ولايت ها و قريه ها از مهاجرت قريه نشينان به شهر هاي كلان جلوگيري كرد. در اين مرحله حمايت از توليد موجب رفاه عمومي گرديد و عوايد كارگران و دهقانان افزايش يافت.


در مرحله دوم: با حمايت از رشد فزاينده  توليد ،تراز بازرگاني خود را به تراز بازرگاني آمريكا رسانيد و ازيك كشور مصرف كننده به كشور صادر كننده ترقي يافت.


در مرحله سوم: باسياست مناطق آزاد در جذب سرمايه هاي خارجي به يك قطب صنعتي و بازرگاني تبديل شد و پس از آمریکا بالاترین میزان سرمایه گذاری خارجی را جذب کرد...

 

چين در حال حاضر كلانترين اقتصاد آسيا و دومين اقتصاد كلان جهان به شمار مي‌رود.همچنین در فصل چهارم سال 2011  نورم رشد اقتصادی 8.9 فيصد را نیز پشت سر گذاشت. توليد ارزان در نتيجه نيروي کار ارزان، چين را به يكي از کلانترین صادر کننده‌هاي کالاي جهان تبديل کرده است و در همين حال نيازمندي‌هاي رشد سريع اقتصادي، اين کشور را مبدل به يکي ازکلانترین وارد کنندگان مواد خام در جهان کرده است

 

 

روابط افغانستان و چين

رابطه چين و افغانستان در روزگار گذشته بسيارنیک بوده است. بين دوكشور داد وستد همه جانبه وجود داشتبر اثر همين حسن نيت و قابليت  سرک ابريشم شكل گرفت. نام سرک ابريشم  سمبل تجارت جهاني آن روزگار است .افغانستان مرکز اتصال تمدن فارسی و ماوراء النهری با چین و هند و یونان بود. هرچند اینکه چين از لحاظ نزدیکی به افغانستان و زیرساختهای فرهنگی، هنوزهم یک کشورآسیایی با خوی و منش منطقه ای محسوب می شود و در درک حساسیت های موجود درافغانستان، سابقه ای طولانی با خود دارد.

 

سرمایه گذاری خارجی (Foreign Investment)

 

از مهمترين عوامل موثر بر رشد اقتصادي کشورها و بخصوص کشور هاي در حال پيشرفت، فراهم آوردن سرمايه جهت تامين مالي طرحهاي سرمايه گذاري است. اکثریت کشورهاي جهان بدلیل كافي نبودن منابع داخلي براي سرمايه گذاري، تمايل شديد به جذب سرمايه هاي خارجي دارند وسرمايه گذاران خارجي نيز بمنظور بدست آوردن فايده و بازده بيشتر متمايل به سرمايه گذاري در ساير کشورها هستند.

 

در این بخش  ابتدا مفاهیم سرمایه گذاری خارجی،فرصت ها،تهدیدات و سپس به سرمایه گذاری خارجی چین در افغانستان پرداخته می شود.

 

سرمایه گذاری خارجی(Foreign Investment)  عبارت است از به کارگیری سرمایه های خارجی در یک بنگاه اقتصادی جدید یا موجود پس از اخذ مجوز سرمایه گذار سرمایه گذاری خارجی.سرمایه گذاری خارجی از اشکال صدور سرمایه از کشور سرمایه گذار (موطن) به کشورهای دیگر می باشد و به شکل سرمایه گذاری در تولید و ساخت کالا،استخراج مواد خام،تاسیس و گسترش نهاد های مالی و غیره درفراسوی مرزهای ملی انجام می شود. سرمایه گذاری خارجی به دو صورت سرمایه گذاری مستقیم خارجی (Foreign Direct Investment) و سرمایه گذاری غیر مستقیم (Foreign Portfolio Investment)  می باشد.

 

سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) را مشارکت یک یا چند سرمایه گذار خارجی در سهام ثبت شده یک موسسه داخلی است که حق و حقوقی را برای سرمایه گذار ایجاد می کند.

سرمایه گذاری غیر مستقیم خارجی (FPI) که توسط کشور یا موسسه خارجی از طریق اوراق بهادار نظیر سهام،اوراق قرضه بلند مدت،اوراق مشارکت بین الملی و.. درتامین مالی مشارکت می کنند.تفاوت این روش با سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این است که در اینجا سرمایه گذار در روند اجرای پروژه دخیل نشده و نظارتی ندارد واز نظر مالی نیز تعهداتی نمی سپارد و تنها در صورت فايده و ضرر پروژه، بر اساس سهم الشرکه داده شده، فایده دریافت می کند.( امید هست در آینده نزدیک با ایجاد سازمان بورس اوراق بهادر در کشور  بهره مندی بیشتر ازسرمایه گذاری غیر مستقیم خارجی را در افغانستان شاهد باشیم).

 

 

برخی از مهمترین اهداف و مزایای بکارگیری سرمایه گذاری خارجی

افزایش اشتغال و کاهش بیکاری مزمن

افزایش عوايد مردم از طریق انجام فعالیت های تولیدی و خدماتی

توسعه مهارت و مدیریت برای ارتقا توان کیفی نیروی داخلی

بالا رفتن سطح دانش کیفی و فنی جامعه

ایجاد سرمایه و هدایت آن به سمت واحدهای فعال و مولد

توسعه بنگاهها ی متوسط و خرد

تاثیر مثبت بر موازنه پرداخت ها و تشکیل سرمایه

و...

از دیدگاه سرمایه گذار خارجی

تحصیل حداکثر فايده

حصول اطمینان از تامین مواد اولیه

دستیابی به بازارهای صادراتی

بهره گیر از نیروی کار و احتمالا منابع طبیعی و سایر مواد اولیه ارزان قیمت

کمبود فرصت سرمایه گذاری و وجود رقابت شدید در موطن اصلی و یا بالا بودن نورم تکس

و...

 

تهدید های بالقوه سرمایه گذاری خارجی

از آنجایی که سرمایه گذاری خارجی،بسیار فرار بوده و به تغییرات و بحران های داخلی و بین الملی حساس است،می تواند به افزایش نوسانات و ناپداری در اقتصاد کشور میزبان منجر شود.

افزایش نوسانات نورم ارز

افزایش و نوسانات نورم بهره

 خطر افزایش مالکیت و کنترل خارجیان بر شرکت های داخلی

خطر گسترده شدن دامنه رفتار مخرب سرمایه گذاران خارجی بدلیل دنباله روی سرمایه گذران داخلی از رفتار آنها

تاثیر سرمایه گذاری مستقیم  خارجی بر متغیر های اقتصاد کلان

اقتصاد کلان در واقع مطالعه و تجزیه و تحلیل پدیده‌ها و متغیرهای کلی اقتصادی(متغیرهایی مانند سطح کل تولید جامعه و عوامل تشکیل دهنده آن، سطح عمومی قیمت ها،سرمایه گذاری، سطح اشتغال، رشد اقتصادی ، متوسط معاشات برای تمامی کارگران شاغل در اقتصادو...)،بررسی روابط بین آنها به منظور پیش بینی و اتخاذ سیاست‌های مناسب در آینده، و تصحیح سیاست‌ها و تصمیمات اقتصادی گذشته است که از موارد تاثیر سرمایه گذاری خارجی بر این متغیر ها را می توان در موارد زیر مشاهده نمود.

کاهش نورم بهره

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->افزایش تقاضا برای دارایی های داخلی (پیسه رایج داخلی)

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->افزایش احتمال کسب منفعت

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->افزایش حجم سرمایه گذاریها به دلیل رابطه معکوس بین نورم بهره و سرمایه گذاری خصوصی

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->جریان ورود سرمایه و افزایش نقدینگی در سیستم

کاهش نورم ارز

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->تقویت ارزش و قدرت خرید پیسه داخلی وکاهش تورم

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->عدم تمایل به تبدیل دارایی ها خود و ورود به بازارهای خارجی

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->کاهش میل افراد یک کشور جهت خرید دارایی های خارجی

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->تحت شرایط رژیم نورم ارز شناور،جریان ورودسرمایه منجر به افزایش ارزش پیسه رایج داخلی

تاثیر مثبت بر تراز پرداخت ها<!--[if !supportFootnotes]-->[1]<!--[endif]-->

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->افزایش جریان ورود سرمایه و عدم تعادل در حساب موازنه پرداخت های یک کشور(افزایش ذخایر اثر مثبت بر تراز پرداخت)

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->خروج سرمایه موجب پیش بینی افزایش تورم و نورم ارز و بهره و... درجهت مخالف جریان بهبود شرایط اقتصادی حرکت خواهد کرد و فرار سرمایه نیز تشدید می گردد(اثر منفی).

افزایش رشد اقتصادی

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->افزایش نورم رشد اقتصادی و کاهش خروج سرمایه از کشور

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->افزایش تولید و اشتغال زایی و کاهش بیکاری

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->کاهش هزینه تامین مالی برای سرمایه گذاری و امکان افزایش کسب منفعت

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->ورود سرمایه و کاهش قیمت سرمایه(عامل کمیاب تولید در کشور در حال توسعه)

افزایش عوایدتکسی دولت

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->افزایش حجم تکس های دریافتی توسط دولت

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->ورود سرمایه و افزایش ثروت و میزان عواید ناشی از آن

 

کاهش بدهی دولت

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->افزایش عواید دولت به واسطه افزایش تکس و کاهش کسری بودجه دولت

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->چنانچه دولت کسری بودجه خود را از اسقراض داخلی یا انتشار پیسه یا اسقراض خارجی تامین مالی کند،تورم و به دنبال آن خروج سرمایه را تشدید و از نظر توزیعی،بدهی را به نسل بعدی منتقل می کند.

بهبود توزیع عواید

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->ورود سرمایه و کاهش تورم داخلی

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->افزایش ارزش واقعی ثروت و عواید افراد طبقات پایین جامعه

انتقال تکنولوژی

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->انتقال تکنولوژی در اثر سرمایه گذاری خارجی و نقش مهم آن در رشد اقتصادی

توسعه صادرات و کاهش واردات

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->افزایش سرمایه گذاری خارجی و راه اندازی فابریکه مختلف و افزایش حجم تولیدات

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->کاهش نیاز کشور به واردات کالای خاص و صدور مازاد تولید به کشورهای دیگر

 

افزایش اشتغال

<!--[if !supportLists]-->ü      <!--[endif]-->با ورود سرمایه گذاری خارجی و مشارکت جهت ایجاد و را ه اندازی فابریکه مختلف،جذب نیرو و سطح اشتغال افزایش می یابد.

.

نتایج آزمون های تجربی در مورد سرمایه گذاری مستقیم خارجی

<!--[if !supportLists]-->·         <!--[endif]-->ارتباط مستقیمی بین FDI و صادرات در کشورهای مختلف بدست آورده اند.

<!--[if !supportLists]-->·         <!--[endif]-->هر چه اقتصاد کشورها باز تر بوده است،سرمایه بیشتری را جذب نموده است.یعنی همبستگی بالایی بین درجه باز بودن و جذب سرمایه گذاری خارجی مشاهده شده است.

<!--[if !supportLists]-->·         <!--[endif]-->با توجه به عملکرد خوب سرمایه گذاری خارجی مستقیم در برخی از کشورهای در حال پيشرفت به خصوص کشورهای آسیای جنوب شرقی،بسیاری از این کشورهابه استفاده هر چه بیشتر از آن تمایل پیدا کرده اند.اما نکته این است که که هرچه کشوری از امکانات گسترده تری برای کاهش هزینه های تولید برخوردار باشد و سطح تکنولوژی بالاتری داشته باشد،جریانFDI با آن کشور بیشتر خواهد بود.

<!--[if !supportLists]-->·        <!--[endif]-->عوامل مهم اثرگذار بر سرمایه گذاری خارجی به ترتیب اهمیت عبارتند از: اندازه بازار ملی - نورم رشد انتظاری - امکان برگرداندن فايده و سرمایه به کشور مبدا - بهره وری و عادات نیروی کار.

 

سرمایه گذاری خارجی چین در افغانستان

نيازمندي تهيه مواد خام، سرمايه‌ گذارهاي هاي چيني را از پاکستان تا کشورهاي آفريقايي و آمريکاي لاتين کشانده است. افغانستان نيز با سپردن قرارداد هایی در حوضه نفت و معادن، در سال‌هاي اخير شامل اين ليست شده است

آمارها نشان مي‌دهند كه چين در 9 سال گذشته با بهره‌گيري از سرازير شدن کمک‌هاي مالي به افغانستان و در نتيجه افزايش تقاضا برای واردات ، صادرات خود به افغانستان را به سطح دو ميليارد دالر رسانده است.

چين به جاي فراهم كردن کمک براي افغانستان، بر تجارت و سرمايه گذاري مستقيم خارجي(FDI) تمرکز دارد .شرکت (ام‌سی‌سی(چین در مزایده سال ۲۰۰۸ در رقابت با شرکت‌های قزاقستان، روسیه، آمریکا و کانادا توانست بزرگ‌ترین قرارداد صنعتی افغانستان، استخراج معدن مس «عینک »را از آن خود کند. این معدن در ولایت لوگر در45 كيلومتري جنوب کابل قرار دارد و ارزش آن ۴.۴ میلیارد دالر برآورد شده است. معدن مس عينك با برخورداري بيش از 11 ميليون تن مس، دومين معدن كلان مس در جهان است. علاوه براين پيش بيني مي شود كه اين معدن 8000 شغل مستقيم ايجاد كند. علاوه بر اينها چين براي تامين يک نيروگاه 400 مگاواتي در بيرون از فابریکه، و ساخت يك خط ريل به تاجيکستان، و سرمايه گذاري قابل توجهي در مكاتب ،خانه ها و شفاخانه ها وعده داده است.

همچنین افغانستان اولین قرار داد اکتشاف و استخراج نفتی خود را با چین امضا نمود.حکومت افغانستان به شرکت ملی نفت چین اجازه اکتشاف نفت در حوزه آمودریا در شمال شرقی کشور را داد. با این قرارداد شرکت نفت چین اولین شرکت خارجی تولید کننده نفت در افغانستان خواهد بود. ذخایر تثبیت شده نفت این حوزه ۸۷ میلیون بشکه تخمین زده می‌شود.شرکت ملی نفت چین از نفت استخراج شده ۱۵ فيصد حق‌الامتیاز و ۲۰ فيصد تکس به دولت افغانستان خواهد پرداخت و سهم افغانستان از فايده نفت استخراج شده ۷۰ فيصد خواهد بود.

 به گفته روح‌ الله احمدزی)رئیس بخش تشویق سرمایه گذاری آیسا(ارزش منابع طبیعی افغانستان سه تریلیون دالر تخمین زده می ‌شود و هم اکنون ۴۷ شرکت چینی در بخش استخراج معادن و سایر عرصه ها در افغانستان فعالیت دارند.

فعالیت کشور چین در امور اقتصادی افغانستان به روند توسعه و رشد اقتصادی کشور کمک زیادی خواهد کرد چین علاقمندی زیادی برای سرمایه گذاری روی معادن خام افغانستان دارد و سعی دارد تا در زمینه های دیگر نیز سرمایه گذاری نمایند. اگر چه اوضاع  امنیتی و سیاسی در افغانستان چندان مطلوب نیست ولی باز هم انگیزه چین در این مدت نه تنها کاهش نیافته بلکه تلاشهای جدیتری نیز از خودش نشان داده است.اهمیت افغانستان برای چین را می توان در منابع طبیعی و دست نخورده و نیز تامین نیاز فزاینده به انرژی(50 فیصد انرژی چین وارداتی می باشد) دراین کشور دانست.البته نمی توان از آینده سیاسی چین در معادلات افغانستان چشم پوشی کرد.

 

سیاستهای چین پس از مرگ مائو ( سیاست مدار انقلابی کمونیست) که در بر گیرنده تعدیلاتی در اصلاحات بنیادی شد، تا به اکنون بر فتح اقتصاد دنیا به جای تسلط نظامی و سیاسی روی کشورها برنامه ریزی شده است.افغانستان با توجه به حسن سابقه نسبی که با کشور چین دارد از سرمایه گذاریهای کلان اقتصادی چین در افغانستان استقبال خواهد کرد چرا که فايده سرشاری را برای دو طرف به همراه خواهد داشت.همچنین داشتن مرز مشترک (صعب العبور) باعث شده که دولتمردان افغانستان علاقه زیادی به روابط باچین نشان بدهند.

با توجه با آنچه گفته شداگر شرايط سرمايه گذاري خارجی درکشور تضمين شود، سایر سرمایه گذاران خارجی غیر از کشور چین ميل و رغبت بيشتري براي حضور در افغانستان خواهند داشت.اين امر نيز فرصت بهره گيري از مزيتهاي نسبي، رشد اقتصادي، اشتغال‌زايي و دستيابي به دانش و فناوري روز براي توليد کالاهاي رقابتي در عرصه بين‌المللي را مي دهد.بنابراين، تسريع جريان ورود سرمايه گذاري خارجي منافع متقابلي را براي افغانستان و سرمايه گذاران بين المللي فراهم مي سازد.

 

نتيجه گيري

با توجه به فرصت ها و تهدیات سرمایه گذاری خارجی و نیز نقش پر رنگ چین در منطقه و جهان به عنوان قطب اقتصادی و نیاز شدید افغانستان به بحث سرمایه گذاری خارجی می توان چشم انداز خوبی را در روابط اقتصادی با این کشور پیش بینی کرد هرچندکه دولتمردان نباید از تبعات منفی این روابط اقتصادی(خروج ارز ، ورشکستگی صنایع داخلی، بیکاری،کاهش تعرفه گمرگی و...) در بلند مدت غفلت کنند. نکته مهم دیگر این که با توجه به خروج نیروهای خارجی از افغانستان تا پایان سال 2014 میلادی و قطع کمک های خارجی، عوایدهای ناشی از استخراج نفت و دیگر معادن غنی افغانستان برای خودکفایی درکشور ضروری می باشد.با توجه به آنچه گذشت به منظور كسب بيشترين منفعت از سرمايه گذاري خارجي و همچنين كاهش تهديدات بالقوه آن، تامين ثبات سياسي و امنيت اقتصادي، بهبود زير ساختها، وضع و اجراي قوانين و مقررات مناسب در افغانستان لازم و ضروري است.

<!--[if !supportFootnotes]-->

<!--[endif]-->

<!--[if !supportFootnotes]-->[1]<!--[endif]--> . تراز پرداخت ها جدولی است حاوی مبادلات بدهکار و بستانکار یک کشور با کشورهای دیگر و سازمان های بین المللی که به شکل مشابه با حساب های عواید و مخارج شرکتها تنظیم می شود.ارسال شده در : شنبه 1 بهمن 1390 - توسط : انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com
بازديد : 199 بار نظر دهيد! [ ]

مرتبط باموضوع :


اين نظر توسط maesome در تاريخ 1391/1/18 و 22:45 دقيقه ارسال شده است

this is good thank youشکلک

اين نظر توسط سلام در تاريخ 1390/11/2 و 11:32 دقيقه ارسال شده است

چرا اسمش انگلیسیه ولی...؟ مطلب خیلی خوبی بود! ممنون


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

پيوند ها پيوند ها'

تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک

 • خرید وی پی ان

  سرور اختصاصی ایران

  پایان نامه کامپیوتر

  چاپ کاتالوگ چاپ بروشور

  تور آنتالیا

  خرید گیفت کارت ایکس باکس

  صرافی در تورنتو

  انجام تحقیق دانشجویی

  فروشگاه اینترنتی لباس

  خرید جم کلش

  خرید جم کلش رویال

  دانلود پايان نامه ارشد حقوق

  پايان نامه کشاورزي

  طراحی سایت

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود آهنگ جدید

  درج آگهی رایگان

  دانلود پروژه و پایان نامه

  دانلود فیلم

  تصفیه آب معصومی

  عکس نوشته عاشقانه

  خريد تاپ تيشرت شلوار

  کالای خواب

  خرید ساعت مچی

  تور لحظه آخری

  تور کیش

  غذای کنسرو شده

  ویتامین ب 12

  منابع نیاسین

  خشک کن فرش

  متخصصان و دانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد قم
 • بک لينک بک لينک
  خرید گیفت کارت ارزان اسپاتیفای استیم
  خرید آنلاین گیفت کارت گوگل پلی با گیفتی دات کام
  خاک پوششی
  تور ارزان کیش لحظه آخری
  هتل های 5 ستاره کیش
  تور کیش از مشهد لحظه آخری
  تور کیش نوروز 95
  دیدنی های جزیره کیش
  بلیط کیش ارزان قیمت
  بلیط پرواز کیش
  خرید گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی
  بزرگترین مرکز خرید و فروش گیفت کارت
  تور ارزان کیش نوروز 95