close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست

نهادگراها


درباره سايت درباره سايت
نواندیشی در افغانستان(Rethinking in Afghanistan)
در عصری که جامعه ما با شروع کردن تلاشی عظیم و خیزشی گسترده بدنبال عصرطلایی گذشته و آینده می باشد ما بر آن شده ایم که با ایجاد پایگاهی در جهت افزایش سطح اطلاعات مدیریتی هموطنان، سهمی هر چند ناچیز در این راستا داشته باشیم. حال که شرایط در کشور عزیزمان افغانستان فراهم است و جوانان و مدیران ما شرایط لازم تحول در ایجاد محیط های کسب و کار امروزین را دارند، باید دلخوش باشیم که آینده با سرعت و شتابی دور از انتظار بهتر از گذشته به مدد خواهد آمد. وبلاگ مذکوردربرگیرنده موضوعات مدیریت، تجارت، رهبری، اقتصاد می باشد. امید که اندکی بتواند برایتان مفید واقع شود. هر نوع انتقادات و پیشنهادات سازنده شما، جهت بهتر شدن محتویات قابل قدراست . مرتضی رضایی

موضوعات موضوعات

مدیریت منابع انسانی

مدیریت اقتصادی و مالی

مدیریت تغییر

مديريت كسب و كار

مدیریت سرمایه و بازار بورس

حکایتها و خواندنی های مدیریتی


آرشيو آرشيو

بهمن 1394

مرداد 1391

تير 1391

خرداد 1391

ارديبهشت 1391

فروردين 1391

اسفند 1390

بهمن 1390

دی 1390

آذر 1390

آبان 1390

مهر 1390

شهريور 1390

مرداد 1390

تير 1390

خرداد 1390


نويسندگان نويسندگان

انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com (132)

مرتضی رضایی (0)


جستجوگر پيشرفته سايت

نهادگراها


                           منتقد پر‌اشتباه اقتصاد آزاد


یکی از مکاتبی که در جریان اصلی علم اقتصاد قرار نمی‌گیرد، تفکر نهادگرا‌ها است؛ تفکری که تقریبا در آغاز سده بیست توسط تورستن وبلن پی‌ریزی شد.

شاید انگیزه اصلی پایه‌ریزی این مکتب را بتوان در همان خطوطی جست‌وجو کرد که در قرن نوزده، سوسیالیسم را تغذیه می‌کرد، یعنی شکاف طبقاتی، دستمزد نا‌چیز نیروی کار، شرایط سخت کاری و... . اینها عواملی بود که به اعتقاد بسیاری برآمده از تفکر اقتصاد آزاد کلاسیکی بود که هر گونه مداخله دولت در بازار را رد می‌کرد و در برابر این اندیشه سوسیالیست‌ها قد علم کردند و بعد از آنها نهادیون در مقیاسی کوچک‌ترسر بر‌افراشتند.


اصول نهاد‌گرایی

نهاد‌گرا‌ها برای تئوری‌های خود چند فرض و اصل را بيان مي‌كنند که در برابر اصول اقتصاد کلاسیک قرار مي‌گيرند. نخست؛ از نظر این نحله، اقتصاد را باید مجموعه و سازماني در نظر گرفت که تمامی عناصرش با هم در ارتباط‌اند. بنابراین برای داشتن تصویري کلی از اقتصاد نمی‌توان تصمیمات یک عنصر را به طور مجزا تحلیل کرد. دوم؛ آداب و سنن، رسوم، هنجار‌ها و ... به عنوان نهاد‌های جامعه، نقشی اساسی در اقتصاد دارند و بدون در نظر گرفتن آنها نمی‌توان تحلیلی صحیح از وضعیت اقتصادی جامعه ارائه داد. سوم؛ نهاد‌گرا‌ها بر خلاف اقتصاد کلاسیک و نئو‌کلاسیک که معتقد به همراهی منافع فردی و منافع جمعی از طریق بازار هستند، بر تضاد منافع تاکید دارند. چهارم؛ پيروان مكتب نهاد‌گرايي از توزیع عادلانه ثروت فارغ از اسلوب بازار طرفداری می‌کنند و از آنجا که به تضاد منافع اعتقاد دارند، می‌انگارند که شکست‌خوردگان تضاد باید به نوعی از در‌آمد و ثروت بیشتری برخوردار شوند. فراتر از اینها، مکتب نهاد‌گرایی می‌انگارد که اقتصاد کلاسیک نمی‌تواند پویایی‌های اقتصاد را ببیند و در نتیجه تحلیل‌هایش را بر مبناي مدل‌های ایستا بنا مي‌كند و با اين همه، در پي آن است كه این تحلیل‌های ایستا را برای جوامع مختلف و در زمان‌های نا‌محدود به کار برد.


این اصول متفاوت از اقتصاد کلاسیک، راه را برای رسیدن به این قاعده در ميان نهاد‌گرا‌ها باز می‌کند که بازار قادر به تحقق اقتصاد مطلوب نيست. در واقع وقتی تضاد منافع در بازار وجود دارد، به یک تنظیم‌کننده منافع نياز داريم. از آنجا كه بايد به شکست‌خوردگان تضاد كمك کرد، به نهادی فراتر از بازار نیاز داريم. این تنظیم‌کننده و نهاد فراتر، همانا دولت است. در حقیقت اگرچه نهاد‌گرایی بر خلاف سوسیالیسم، آلترناتیو دیگر اقتصاد کلاسیک، به روشني از دخالت دولت سخن نمی‌گوید، اما اصول این مکتب نتيجه‌اي غیر از این را به دست نمي‌دهند.
فراتر از این، چنان که وبلن در کتاب «طبقه مرفه» خود نشان می‌دهد، اعطاي آزادی کامل به افراد جامعه، آنگونه که در اقتصاد کلاسیک مطرح است، نهایتا نهاد‌ها و آداب و رسوم را به جایی می‌کشاند که از نگاه وبلن می‌تواند به اقتصادی «غیر‌مولد» بينجامد، زیرا طبقه مرفه، رفع احتیاجات خود را به سمتی می‌برد که در آن «مصرف نمایشی» در جامعه رایج می‌شود و به اين ترتيب، به تولید غیر‌مولد که نياز جامعه نیست، دامن مي‌زند.


از سوی دیگر وبلن فکر می‌کند که میان نیاز به تولید کالا که هدف اولیه یک بنگاه تولیدی است و کسب سود، تضادی وجود دارد و در دوره سرمایه‌داری، بنگاه‌ها به سمت دومی می‌روند. بنابراین میان نیاز به تولید کالا و انگیزه سود‌آوری، میان خواسته‌های جامعه و نیاز‌های طبقه مرفه، میان تولید مولد و مصرف کالاهای نمایشی، تضاد وجود دارد. راه‌حل این تضاد‌ها چیست؟ راه‌حلي كه وبلن براي اين مشكل به دست مي‌دهد، بسیار شبیه به راه‌حل سوسیالیست‌ها است: یکی انقلاب مالکیت به مفهوم جدایی مدیریت از مالكيت، تا از این طریق بتوان بین تولید کالا‌های مورد احتیاج و سود‌آوری تفکیک قائل شد و دیگری انقلاب مهندسان که از نظر وبلن بیش از کار‌فرمایان و کارگران به دنبال تامين منافع جامعه هستند. از دیگر بنيانگذاران نهاد‌گرایی می‌توان به راجر کامونز اشاره کرد. او نیز با طرفداری از ترکیب شاخه‌های مختلف علوم انسانی چون اقتصاد، جامعه‌شناسی، تاریخ و... اعتقاد دارد که برای اصلاح اجتماعی، دولت باید دخالت كند و در جهت رفع تضاد گروه‌های مختلف اجتماعی گام بردارد. دیگر نهاد‌گرایان نیز کم‌ و ‌بیش از این اسلوب پیروی می‌کنند.نقد‌های وارد بر نهاد‌گرایی


تاكيد اقتصاد کلاسیک بر محوریت فرد، هرگز به این معنا نیست که اقتصاد‌دانان این نحله، قادر به مشاهده وضعیت جامعه انسانی و نقش نهاد‌ها در آن نیستند. بحث این است که برای تحلیل پدیده‌های اقتصادی به مدل‌سازی نياز داريم و در این مدل‌سازی باید بر فروضی تکیه کنيم که به نحوی کارآتر بتواند واقعیت اقتصادی را تشریح کند. همین عدم پایبندی به فروضی که بتواند واقعیت پیچیده را ساده کند، موجب شده كه تحلیل نهاد‌گرایان با اتکا بر کلمات، خود اغلب چنان پیچیده و متناقض باشد که نتوان از آن به نتیجه‌اي شفاف، آن چنان که در مکاتب دیگر اقتصادی شاهد هستیم، دست یافت. گذشته از آن، این نتایج بر خلاف آن چه كه خود نهاد‌گرایان می‌خواهند، بر مبنای استدلال استنتاجی نیست و خصلت فراگیر ندارد، زیرا نهاد‌ها و آداب و رسوم در کشورها متفاوت است و در نتیجه تضاد‌های اجتماعی می‌تواند به شکل‌های دیگر بروز کند یا حتی ممكن است این تضادها به گونه‌ای که در جهان سرمایه‌داری وجود دارد، نباشد.
چنین تحلیلی اصولا فرض عقلایی بودن انسان را کم‌اهمیت می‌داند. حذف این فرض جهانشمول باعث شده كه دست نهاد‌گرایان از تحلیل عام و توصیه‌های سیاستی خالی باشد. باز بر این نكته تاکید می‌شود که این به آن معنا نیست که اقتصاد کلاسیک قائل به اثر‌گذاري عوامل مختلف بر تصمیم‌گیری‌های انسان نیست، بلكه مساله این است که عقلانی بودن به معنای بیشینه‌سازی منفعت، فرضي بدیهی است که فراتر از عوامل دیگر بر تصمیم‌گیری انسان اثر می‌گذارد و در نتیجه، اقتصاد جریان رایج را قادر به ارائه تحلیل‌هایي فراگیر‌تر و پیشنهادهایی سیاستی برای جوامع مختلف می‌کند.


شاید بتوان گفت که اقتصاد کلاسیک بیش از همه بر تشابهات تکیه دارد و از آنسو نهادیون، تضاد‌ها را بر‌جسته می‌بینند. با این وجود به نظر می‌رسد كه استدلال نهاد‌گرایان برای اصلاح از طریق رفع تضادها از سوی دولت، فاقد پشتوانه نظری کافی است، زیرا آنچه كه تضاد به نظر می‌رسد، اتفاقا موتوری برای حرکت اقتصاد از طریق بازار آزاد است. به عنوان مثال معلوم نیست که چرا ادعا مي‌شود كه میان کسب سود و وظیفه تولید کالاهای مورد نیاز جامعه از سوي بنگاه‌ها تضاد وجود دارد. بنگاه‌ها برای سود بیشتر بی‌تردید نیاز به تولید بیشتر کالا دارند و تولید بیشتر به معنای افزایش اشتغال نیروی کار و سرمایه است. از سوی دیگر معلوم نیست كه چرا تولید و سرمایه‌‌گذاری برای ساخت بخشی از کالا‌ها که نام مصرف نمایشی را بر دوش دارند، باعث ناکارآمدی اقتصاد می‌شود؟ نگراني از اينكه تولید این نوع کالا‌ها از سوی بنگاه‌ها به علت توجه به سود، در نهایت موجب مي‌شود که آنان از تولید کافی کالا‌های مورد نیاز جامعه دست بردارند، نشان از عدم درک بازار دارد، زیرا این تفکر نمی‌تواند مکانیسم قیمتی بازار و تعدیل در تولید را درک کند، به اين معنا که اگر بنگاه‌ها به تولید کالا‌های نمایشی روی آورند، قیمت آنها کاهش مي‌يابد و در نتیجه سود کمتر مي‌شود. بالعکس، افزایش قیمت کالا‌های دیگر در نتیجه کمبود، باعث افزايش سود بنگاه‌ها شده و آنها را به سوی تولید این کالا‌ها می‌کشاند.


بنابراین نكته آشكار اين است که نهاد‌گرایان با وجود پافشاری بر نکاتی که در نگاه اول درست می‌نماید، از فروضی عدول کرده‌اند که آنان را در تحلیل و خرده‌گیری بر تفکر بازار، همراه با انبانی از اشتباهات ملموس می‌کند.ارسال شده در : چهارشنبه 12 بهمن 1390 - توسط : انجمن علمی مدیریت افغانستان: rezaee23@gmail.com
بازديد : 191 بار نظر دهيد! [ ]

مرتبط باموضوع :نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

پيوند ها پيوند ها'

تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک تبادل لينک

 • خرید وی پی ان

  سرور اختصاصی ایران

  پایان نامه کامپیوتر

  چاپ کاتالوگ چاپ بروشور

  تور آنتالیا

  خرید گیفت کارت ایکس باکس

  صرافی در تورنتو

  انجام تحقیق دانشجویی

  فروشگاه اینترنتی لباس

  خرید جم کلش

  خرید جم کلش رویال

  دانلود پايان نامه ارشد حقوق

  پايان نامه کشاورزي

  طراحی سایت

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود مقاله معماری

  دانلود آهنگ جدید

  درج آگهی رایگان

  دانلود پروژه و پایان نامه

  دانلود فیلم

  تصفیه آب معصومی

  عکس نوشته عاشقانه

  خريد تاپ تيشرت شلوار

  کالای خواب

  خرید ساعت مچی

  تور لحظه آخری

  تور کیش

  غذای کنسرو شده

  ویتامین ب 12

  منابع نیاسین

  خشک کن فرش

  متخصصان و دانشجویان افغانستانی دانشگاه آزاد قم
 • بک لينک بک لينک
  خرید گیفت کارت ارزان اسپاتیفای استیم
  خرید آنلاین گیفت کارت گوگل پلی با گیفتی دات کام
  خاک پوششی
  تور ارزان کیش لحظه آخری
  هتل های 5 ستاره کیش
  تور کیش از مشهد لحظه آخری
  تور کیش نوروز 95
  دیدنی های جزیره کیش
  بلیط کیش ارزان قیمت
  بلیط پرواز کیش
  خرید گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی
  بزرگترین مرکز خرید و فروش گیفت کارت
  تور ارزان کیش نوروز 95